انتشار : 1393/12/01
محمدحسين مرادي مدير عامل شركت مارال گاز: مهمترين هدف ما توسعه توليد و اشتغال در استان گيلان است

محمدحسين مرادي مدير عامل شركت مارال گاز: مهمترين هدف ما توسعه توليد و اشتغال در استان گيلان است


اگر حمایتهای  مهندس لاهوتي مدیرعامل شركت شهرك‌هاي صنعتي استان گیلان نبود اصلاً اين كارخانه را افتتاح نمي‌كردم

در برخورد نامناسب بانك صادرات عطای تسهیلات را به لقایش بخشیدم و پرونده ام را پاره کردم.

 

ناظر. يكي از چالش‌‌هاي عمده صنعت و توليد كشور به‌ ويژه استان گيلان وجود ظرفيت‌هاي خالي واحدهاي توليدي است. متأسفانه عدم پرداخت يارانه توليد، كمبود و نوسانات قيمت مواد اوليه، فشار تحريم‌هاي ظالمانه غرب ساليان سختي را براي توليد و توليد‌كننده رقم زد بطوري‌ كه بسياري از واحدهاي توليدي ، يا تعطيل شده و يا با حداقل ظرفيت و نيروي انساني در حال فعاليت هستند. با روي كار آمدن دولت تدبير و اميد و ابلاغ سياست‌هاي اقتصاد مقاومتي از سوي مقام معظم رهبري خوشبختانه توجه به امر توليد داخلي و استفاده كامل از ظرفيت‌هاي اين عرصه در دستور كار دولتمردان قرار گرفته و به نظر مي‌رسد در سال 94 شاهد بهبود وضعيت صنعت و توليد در كشور بوده و شرايطي فراهم شود تا از ظرفيت و پتانسيل واحدهاي توليدي استان بطور كامل استفاده شود.

شركت مارال گاز از جمله شركت‌هاي با ظرفيت و رو به رشدي است كه با تلاش‌هاي مجدانه و خلاقانه محمد حسين مرادي در مسير توسعه واقع شده و حرفهاي زيادي در صنعت استان براي گفتن دارد.

محمدحسين مرادي ازجمله فعالان موفق و با سابقه صنعت توليد اجاق گاز در كشور محسوب مي‌شود كه پس از 27 سال فعاليت مستمر و موفقيت‌آميز در تهران ، چند سالی است كه به استان خود گيلان آمده و قصد دارد تجربيات ارزنده خود از راه‌ اندازي چندين واحد توليدي موفق در تهران، مازندران و گرمسار را اين بار بطور ويژه در استان گيلان جهت توسعه صنعت و اشتغال بكار گيرد.

امروز اگر چه تنها 2 سال از شروع فعاليت و راه‌اندازي شركت مارال گاز در شهرستان آستانه‌اشرفيه مي‌گذرد و تنها 30 درصد توان و ظرفيت آن مورد استفاده قرار گرفته است اما كيفيت بالا، قيمت مناسب، تنوع توليدات و ارائه خدمات پس از فروش مطلوب و منحصر به فرد موجب شد تا مارال گاز به برندي موفق در استان و در بسياري از استان‌هاي همجوار تبديل شود. با همه موفقيت‌‌هايي كه اين مدير مجرب در كارنامه خود دارد متأسفانه به دليل عدم حمايت مسئولان و نبود شرايط لازم هنوز نتوانسته ايده‌ها و برنامه‌هاي خود را جهت توسعه توليد و اشتغال اجرايي كند و اين در حاليست كه با توجه به سوابق درخشان اين مدير موفق در عرصه توليد مسئولان امر می توانند زمينه‌هاي لازم را براي استفاده از توانمندي‌هاي مدیرعامل این شرکت فراهم ساخته و شرايطي فراهم سازند تا اين مدير گيلاني بتواند با دغدغه كمتري ايده‌ها و برنامه‌هاي خود را در منطقه عملي ساخته و از همه ظرفيت شركت مارال گاز در جهت توسعه توليد و كارآفريني استفاده نمايد.

امروز چهره‌هاي شاخصي همچون محمدحسين مرادي از سرمايه‌ و ظرفيت‌هاي استان در مسير توسعه و پيشرفت هستند كه مسئولان استان بايد استفاده بهينه‌اي از توانمندي‌هايشان داشته باشند. بي‌شك اين مدير بومي با توجه به علاقه و تعصبي كه به زادگاهش دارد از اين پتانسيل برخوردار است تا تحولي در عرصه اشتغال استان ايجاد نمايد.

در حاشيه برگزاري نمايشگاه توانمندي‌هاي صنعتي و صنفي استان گيلان و انتخاب و معرفي مارال گاز به‌عنوان واحد نمونه صنعتي فرصتي دست داد تا گفتگويی با محمدحسين مرادي مدير عامل موفق اين شركت داشته باشيم كه شروع آن در ذيل مي‌آيد.

مدير عامل شركت مارال گاز ابتدا با اشاره به نحوه فعاليت خود در اين حرفه گفت: اهل لنگرود هستم و از سن 5 سالگي وارد صنعت شده و در 9 سالگي روي پاي خود ايستاده و كسب درآ‌مد كردم و به مدت 16 سال در اين شهرستان حضور داشته و بعد از آن به مدت 27 سال در تهران به فعاليت پرداخته و با برند ره‌ آورد و نفيس گاز در زمينه توليد هود و اجاق گاز فعاليت مي‌كردم . بعد از 3 سال وارد عرصه غالب‌سازي شده و 1 سال و نيم بعد كار مونتاژ را آغاز نمودم و بعد از مونتاژ همزمان خط توليد هم راه‌اندازي کردم و 5 كارخانه در استان مازندران و گرمسار با برند خودشان راه‌اندازي نموده و سپس فعاليتم را در زادگاهم لنگرود ادامه دادم.

وي افزود: پس از ورود به استان گيلان سوله‌اي را در لنگرود خريداري و كارخانه‌ام را در اين منطقه احداث کردم اما به دليل فضاي اندك و محدود آن ، قطعه زميني را در آستانه خريداري و شرکت مارال گاز را احداث کردم و هم‌اكنون به‌عنوان اولين توليد‌كننده در استان در صنعت اجاق گاز مشغول به فعاليت هستم.

مرادي در ادامه به تشريح وضعيت كنوني شركت مارال گاز پرداخت و اظهار داشت: اين مجموعه داراي 1000 متر مساحت شامل 890 متر سوله است كه عمده فعاليت ما 80 درصد مونتاژ و 20 درصد توليد انواع اجاز گاز مي‌باشد و هم‌اكنون تنها با 30 درصد ظرفيت در حال فعاليت هستيم اما تلاش می کنم در آینده 4 خط توليد ديگر را نيز فعال كنيم. در صورت حمايت و همراهي مسئولان مي‌توانيم از ظرفيت كامل اين مجموعه استفاده نموده و به یاری خدا تا سال آينده خط توليد سينك را نيز در اين مجموعه راه‌اندازي خواهم کرد.

وي با بيان اينكه كيفيت توليدات شركت مارال گاز 30 درصد بالاتر از محصولات مشابه بوده و 20 درصد زير قيمت آنها عرضه مي‌شود تصريح كرد: محصولاتمان از لحاظ كيفيت و قيمت در وضعيت بسيار مطلوبي قرار دارد و دارای علامت استاندارد می باشد.

وي افزود: شيرهاي اصلي مورد نیاز اجاق‌ گاز ما از ايتاليا وارد شده و در اجاق‌هاي 5 و 4 شعله، تك شعله و 2 شعله مونتاژ و توليد مي‌شود و موتورهاي هود ما نيز توربو و طرح ايتاليا، بوده و ازشيشه با كيفيت پارس شيشه استفاده می کنیم كه در اين زمينه نيز 4 نوع توليد هود با بالاترين كيفيت داريم كه از خصوصيات بارز اين هود‌ها بي صدا بودنشان مي‌باشد و در حال حاضر 2 مدل هود با 2 موتور بي‌صدا در شرکت مارال گازتوليد مي‌شود.

مدير عامل شركت مارال گاز در ادامه با اشاره به خدمات پس از فروش اين شركت گفت: بازار هدف ما اكثراً خارج از استان از جمله تهران، قزوين، آمل، مازندران، گلستان و... است و در سراسر استانهایی که این محصولات عرضه می شود  نمايندگي‌هاي فعال داريم  و 2 نمايندگي خدمات هم بطور مستقيم در كارخانه فعال هستند كه مشغول خدمات‌رساني به مشتريان می باشند.

وي اضافه كرد: به تمام نمايندگي‌هاي فروش خود اعلام كرده‌ايم هر كس اجاق خريد و كالايش مشكلي داشت اجاق را باز گردانده و تمام ضرر و زيان آن را كارخانه متقبل مي‌شود.

مرادي كمبود برق را از معضلات پيش روي اين واحد توليدي عنوان كرد و اظهار داشت: يكي از معضلات عمده ما جهت راه‌اندازي خط دوم توليد كمبود برق است كه متأسفانه همكاري‌هاي لازم در اين خصوص با ما وجود ندارد و اين در حاليست كه ما براي خريد يك دستگاه 350 ميليون تومان هزينه كرده‌ايم.

وي افزود: ما براي شروع فعاليت خود 2 فاز برق موجود را بصورت آزاد خريداري كرده‌ايم و اكنون نيز براي توسعه برق زيادي نمي‌خواهيم و اگر مشکل ما در خصوص تامین برق مناسب حل شود مي‌توانيم برنامه‌هاي خود را اجرايي كنيم.

اين مدير موفق با بيان اينكه تاكنون از هيچگونه تسهيلات بانكي استفاده نكرده‌ايم تصريح كرد: وقتي كه فعاليت خود را در گيلان آغاز نموديم قول 6 ماهه براي پرداخت تسهيلات به ما داده شد و حتي در 3 بانك حساب باز كرديم و در هر بانك نيز به مدت 6 ماه دوندگي داشتيم اما نتيجه‌اي عايد ما نشد و در همين زمان بود كه فرماندار محترم شهرستان آستانه به ما اعلام كردند كه آمادگی برای پرداخت تسهیلات 3 ميليارد تومان به شما وجود دارد كه به ايشان گفتم 200 ميليون تسهيلات برای این شرکت کافی است.

وي اضافه كرد: طي پيگير‌ي‌هايي كه از وزارتخانه داشتم با پرداخت 100 ميليون تومان موافقت شد و ما از طريق بانك صادرات پيگير اين موضوع شديم كه پس از 8 ماه دوندگي اين رقم در بانك صادرات به 65 ميليون كاهش يافته و اعلام كردند كه 35 ميليون آن بايد در بانك بماند.

مدير عامل شركت مارال گاز در ادامه به كارشكني‌هاي بانك صادرات در خصوص پرداخت تسهيلات مصوب شده اين شركت اشاره كرد و گفت: ما براي دريافت اين 100 ميليون سند كارخانه را ارائه كرديم اما مورد قبول بانك واقع نشد در ادامه سند ملكي با قيمت 5/2 ميليارد تومان ارائه كرديم باز هم به دلايل واهي مورد پذيرش واقع نگردید.  اين در حاليست كه ما حداقل حدود 4 ميليارد تومان تاكنون سرمايه‌گذاري نموده و متأسفانه اين عدم همكاري‌ها و كارشكني‌ها سبب شده نتوانيم طرح‌هاي خود را در راستاي توسعه فعاليت اجرايي كنيم.

وي ادامه داد: برخورد نامناسب بانك صادرات  مرا در دريافت تسهيلات پشيمان نمود و پرونده را در همان بانك پاره نمودم و عطایش را به لقایش بخشیدم.

اين مدير مجرب با تقدير از همكاري و حمايت‌هاي همه جانبه مدير كل شهرك‌هاي صنعتي استان گيلان خاطرنشان كرد: قطعاً اگر دل‌سوزي‌ها و حمایتهای  شركت شهرك‌هاي صنعتي استان گیلان و جناب آقای مهندس لاهوتي نبود اصلاً اين كارخانه را افتتاح نمي‌كردم. ايشان در زماني كه مدير اجرايي شهرك بودند طي 48 ساعت كارم را انجام داده و با حمايت كامل ايشان زميني كه 15 سال در آستانه‌اشرفيه بلااستفاده بود و كسي سراغ آن نمي‌رفت در اختيارم قرار گرفت . وی همچنین با حضور در شرکت مارال گاز تلاش کرد تا  مشكل برق این شرکت حل شود و با پیگیری مستمر وی  توانستم امتیاز  برق را بصورت آزاد خريداري و نصب کنم و پس از مدتی هزينه‌ آن به ما برگشت داده شد.

وي افزود: اگر استان گيلان مديران  كاربلد و فهيمی همانند آقای مهندس لاهوتي داشته باشد توسعه همه‌جانبه و شكوفايي اين استان، دور از دسترس نخواهد بود.

مدير عامل شركت مارال گاز با ابراز خورسندي از برپايي نمايشگاه توانمندي‌هاي صنفي و صنعتي گيلان گفت: از رياست محترم سازمان صنعت، معدن و تجارت استان گيلان جناب دكتر منتظري كه تلاش‌هاي  بي‌شائبه‌اي جهت رفع معضلات صنعتي و توليد استان دارند و چنين فضايي را براي معرفي واحدهاي توليدي استان فراهم ساخته‌اند كمال تشكر را دارم و اميدوارم با حمايت ايشان و ديگر مسئولان استان بتوانيم خط توليد سينگ را نيز در سال آينده را‌ه‌اندازي و به مرحله توليد برسانيم.

لازم به یادآوری است که در طول برگزاری این نمایشگاه مدیران بانکها و سازمانهای مختلف از جمله بهنام ارزین سرپرست بانک صنعت و معدن استان گیلان و دکتر علی منتظری رییس سازمان صنعت و معدن و تجارت استان گیلان و مهندس جعفرزاده نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی از این غرفه بازدید نموده و مدیرعامل این شرکت را برای ایجاد اشتغال و توسعه شرکت مارال گاز تقدیر کردند.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .