انتشار :
چطور می توانم بدون آرد، نان تولید کنم و به قیمت یارانه ای بفروشم؟!

چطور می توانم بدون آرد، نان تولید کنم و به قیمت یارانه ای بفروشم؟!


انتقاد شدید منوچهر شیخی چوکامی نانوای خمامیاز شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 گیلان:

چطور می توانم بدون آرد، نان تولید کنم و به قیمت یارانه ای بفروشم؟!

از فرماندار شهرستان رشت می خواهم به داد من برسد

ناظر. همه دولت ها موظف هستند برای تولید بهترین نان کشور تلاش کنند.در کشور ما سالهاست تلاش می شود تا نان با کیفیت تولید شود اما علیرغم همه تلاشها نه مصرف کننده راضی است نه تولید کننده.دیدگاه مردم در مورد کیفیت نان با توجه به آزادسازی قیمت همانند گذشته بوده و تغییری پیدا نکرد.دود دعوای دولت و نانوایان در خصوص کیفیت و قیمت نان، این قوت لایموت سفره ایرانی به چشم مردم رفت و در نهایت هم مصرف کننده از کیفیت نا مناسب نان گله مند شد و هم نانوایان از عدم کیفیت و کمبود آرد. حال چه برسد به اینکه نانوایی مدعی است پروانه صنفی دارد اما شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 استان گیلان انتظار دارد این نانوا بدون آرد ،نان از تنور خود خارج کند؟ نانوایی که از نامه نگاری سازمانهای ذیربط برای تعیین و اختصاص سهمیه آرد اظهار خستگی می کند و می گوید در نهایت مجبورم این نانوایی را تعطیل و سه کارگرم را اخراج کنم.منوچهر شیخی چوکامییکی از نانوایان که در سه راهی خواچکین خمام نان تافتون سنتی تولید می کند از بدشانسی خود می نالد و گویا دلی پر درد از مسئولین شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه هفت گیلاندارد. وی با اشاره به دو نرخ کردن قیمت نان در طرح جدید اصلاح قیمت گفت : در شرایطی که بسیاری از نانواها به دلیل کم بودن سهمیه آرد و بالا بودن هزینه های تولید از شرایط اقتصادی  خود ناراضی هستند و معتقدند نحوه و میزان سهمیه بندی آرد نانوایان ناعادلانه است من نانوا هیچگونه سهمیه آرد ندارم و آرد مورد نیاز خود را از نانواییهای دیگرتهیه می کنم و نان را به فیمت یارانه ای یعنی 300 تومان می فروشم.

وی  در خصوص نحوه اجرای این طرح اظهارکرد: قرار بود معیارهای مختلفی از جمله موقعیت جغرافیایی و توجه به وضعیت مالی شهروندان در اجرای این طرح مورد توجه قرار  گیرد اما متاسفانه شرکت غله موضوع تعیین سهمیه آرد این نانوایی را همانند توپی سرگردان در زمین بخشداریشهر خمام انداخته  است . موضوعی تخصصی که با توجه به ساعات کار و میزان پخت این نانوایی برای کارشناسان شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه هفت گیلانکاملا روشن و واضح  است.

 وی  کم کردن سهمیه دولتی نانوایان و اجباری کردن پذیرش آزادپزی را نوعی تبعیض و ضایع شدن حقوق نانوایان دانست و افزود : آزاد سازی 20 درصدی سهمیه آرد در این منطقه به نفع هیچ کس نیست. مردم این منطقه توانایی خرید این نان با قیمت 500 تومان را هم ندارند.

شیخی با اشاره به سرانه کم درآمدی مردم این منطقه گفت: نان بخش زیادی از غذای روزانه مردم این منطقه را تشکیل می دهد و با اجرای این طرح فشار زیادی به این اقشار وارد می شود.

این نانوا می افزاید : وقتی در یک محله دو نانوایی یک نوع نان را با دو قیمت عرضه کنند کسی حاضر نخواهد بود نان را با قیمت بالاتری تهیه کند و این طرح باعث ایجاد دوگانگی و تشکیل صف های طولانی در مقابل نانوایی ها غیر آزاد پز خواهد شد . آیا سرانه درآمدی مردم این منطقه که غالبا کشاورز هستند برای خرید نان به قیمت آزاد مناسب است؟

شیخی  با صورتی عرق کرده در حالی که خمیر را برای پخت نان آماده می کرد، اظهار داشت:با توجه به پخت نان در 12 ساعت از شبانه روزبدون سهمیه آرد مجبور به تعطیلی و بیکار شدن 3 نفر خواهم شد.

شیخی در  در خصوص قیمت آرد گفت: در حال حاضر آرد خود را از مازاد بر نیاز دیگر نانوایان که بصورت یارانه ای دریافت می کنند به قیمت هر کیسه 52 هزار تومان تهیه میکنم.

وی اظهار داشت :علیرغم اینکه پروانه صنفی دارم هزینه های سوخت مصرفی خود را به قیمت آزاد می پردازم . بنابراین با پرداخت این هزینه ها و بدون سهمیه آرد جز ضرر چیز دیگری نصیبمان نمی شود.

وی در خصوص کیفیت نان گفت : با اشتغال یکی از بهترین شاطرهای این منطقه اگر آرد مناسب و با کیفیت در اختیار داشته باشیم  با استفاده از خمیر مایه نانی با کیفیت تولید می کنیم.

شیخی افزود :اگر ادعایی در زمینه نامرغوب بودن نان مطرح می شود مهمترین عامل عدم کیفیت آرد است متولیان امر باید نسبت به اصلاح کیفیت آرد اقدام کنند.

وی در خصوص کیفیت نان تولیدی خود تاکید کرد: من تاکنون سعی کردم نان با کیفیت آماده کنم و گواه این ادعا رضایت مردم منطقه است .می توانید از مردم بپرسید.

وی با انتقاد از شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه هفت گیلانخواستار دخالت و پيگيري جعفرزاده نماينده مردم اين شهرستان در مجلس شوراي اسلامي و فرماندار شهرستان رشت شد و گفت: عاجزانه می خواهم که مسئولین به داد من برسند.

شیخی  در پایان از پیگیری استقامتی بخشدار خمام و فلاح دهیار خواچکین در خصوص تلاش برای تعیین سهمیه آرد این واحد نانوایی تقدیر و تشکر کرد.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .