انتشار :
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور: سیلوی سراوان از گرانقیمت ترین و بهترین سیلوهای بتنی و استراتژیک کشور است

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور: سیلوی سراوان از گرانقیمت ترین و بهترین سیلوهای بتنی و استراتژیک کشور است


نسبت به سال گذشته صد در صد رشد خرید گندم داشتیم

نانهای تیره ارزش غذایی بالایی دارند

 

ماهانه 2 میلیارد و 500 میلیون تومان با اجرای قانون هدفمندی یارانه ها صرفه جویی شد

گندم در طول دوران زندگی بشر از کالاهای اساسی و استراتژیک محسوب می شد و آرد گندم همواره از نیازهای اساسی بشر می باشد. استان گیلان هم سهم زیادی در تولید گندم ندارد و در شهرستانهای رودبار و سیاهکل مقدار به صورت  این محصول استراتژیک کشت می شود.شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور که شامل استانهای گیلان، قزوین و اردبیل است در سالجاری با پرداخت 10 میلیارد و 741 میلیون ریال ،گندم  کشاورزان گیلانی را بصورت تضمینی خریداری کردیم  و کل این مبلغ نیز  به کشاورزان پرداخت شد. رمضان کامران پی در یک گفتگو با اشاره به مطالب فوق افزود: حدود 700 هزار تن گندم در منطقه 7 کشور خریداری شد که نسبت به سال گذشته صد در صد رشد خرید داشتیم.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور در ادامه به کیفیت مناسب گندم خریداری شده اشاره کرد و خاطرنشان نمود: ما یکی از مرغوب ترین گندم ها را خریداری  کردیم و توانستیم برای ذخیره مناسب در استان گیلان گندم تهیه کنیم و باید این نوید را به کارخانه داران تولید آرد بدهم که در طول یکسال آینده  ،گندمی مرغوب و یکنواخت جهت تولید آرد در اختیارشان قرار می گیرد.وی یادآور شد : با توجه به جمعیت 5 میلیون نفری منطقه 7 کشور نزدیک به 500 هزار تن گندم نیاز است که الحمدالله توانستیم 200 هزار تن گندم مازاد به استان های دیگر صادر کنیم.این مسئول شرکت غله و خدمات بازرگانی در منطقه 7 کشور یادآور شد: با توجه به خرید بالغ بر 8 میلیون تن گندم  در سطح کشور نیاز دولت به واردات از بین رفته و ذخیره استراتژیک ما تامین شده است.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور  گفت: بخش خصوصی می تواند برای تامین آرد بخش های کلوچه پز،ماکارونی ، قنادی و حتی نانوایان آزاد پز از طریق بنادر شمالی و یا جنوبی گندم مرغوب وارد کند و با قیمت نازلتری در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد.وی قیمت خرید حمایتی و تضمینی گندم از کشاورزان  را هر کیلو1155 تومان اعلام کرد و یادآور شد: قیمت تمام شده هر کیلو گندم به دلیل هزینه های  نگهداری در سیلو و ... 1225 تومان است در حالی که گندم  روسیه و قزاقستان در بنادر ما با قیمت هر کیلو 900 تومان  در حال عرضه است.وی تاکید کرد: گندمهای وارداتی در مبدا قبل از بارگیری توسط  سازمانهای بین المللی نظارت شده وکنترل های اولیه انجام می شود ودر مقصد هم دستگاه های مختلف از جمله دانشگاه علوم پزشکی ،سازمان استاندارد ، قرنطینه نباتات وزارت جهاد کشاورزی و سازمان انرژِی اتمی  نظارت می کنند.

کامران پی ادامه داد: در حال حاضر در سطح استان گیلان 7 کارخانه تولید آرد داریم که در سه گروه آرد تولید می کنند. لازم به یادآوری است حدود 60 درصد کارخانه های آرد گیلان در گروه برتر قرار دارند و در نتیجه سهمیه بیشتری از گندم برای تولید آرد در اختیارشان قرار می گیرد و اگر آرد بدون استاندارد تولید شود از تولید آنبه شدت و  فورا جلوگیری می شود.وی افزود: در حال حاضر قیمت هر کیسه آرد آزاد از 50 هزار تومان تا 56 هزار تومان در نوسان است. همچنین گندم وارداتی ما طی سالهای گذشته از بهترین گندمهای دنیا و از کشورهای برزیل،کانادا،آلمان، روسیه و قزاقستان وارد می شد که در حال حاضر به لحاظ افزایش خرید تضمینی گندم،نیاز بخش تولید آرد یارانه ای از داخل کشور تامین می شود و در حال حاضر هم دخیره مناسب گندم برای یکسال آینده در گیلان وجود دارد.وی خاطرنشان کرد :جزو اولین استان هایی بودیم که سامانه فروش آرد یارانه ای را اجرا کردیم تا از قاچاق آرد جلوگیری کنیم و در این طرح هزینه خرید و حمل آرد به هیچ عنوان نقدی پرداخت نمی شود و این کار از طریق سامانه بانک سپه به صورت الکتونیکی انجام می شود.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور در ادامه به وجود سه سيلوي ذخيره سازي گندم اعم از دولتي و خصوصي در گيلان اشاره کرد و خاطرنشان نمود: کل ظرفیت ذخیره سازی گندم در سطح استان 300 هزار تن با ارزش بیش از300 میلیارد تومان است در حالی که نیاز ما در سال آینده 250 هزار تن می باشد . سیلوی دولتی ما 120 هزار تنی است که در سراوان قرار دارد و از گرانقیمت ترین و بهترین سیلوهای استاندارد بتنی و استراتژیک کشور است. ضمن اینکه  همه کارخانجات ما هم برای ذخیره گندم سیلو دارند.وی در ادامه به وجود 3هزار و 700 واحد نانوایی در استان گیلان اشاره کرد و افزود: با توجه به مصوبه دولت در آذر ماه 1393  مکلف شدیم 20 درصد از نانوایان را آزاد پز کنیم که در این راستا موفق شدیم 549 واحد نانوایی استان  را آزادپز کنیم. در واقع حدود 90 هزار کیسه آرد به صورت ماهانه به ارزش 2 میلیارد و 500 میلیون تومان صرفه جویی شد.

کامران پی با اشاره به تامین نان مورد نیاز در زمان حضور مسافران و گردشگران در فصول مختلف و مناسبتها، گفت: علاوه بر تامین نان مورد نیاز در زمان حضور مسافران و گردشگران با حضور نانواییهای آزاد پز،نوعی رقابت در کیفیت بین نانواییهای آزاد پز و یارنه ای ایجاد شده است.

وی در خصوص نظارت بر کیفیت نان تاکید کرد: شرکت غله برای نمونه برداری و آزمایش نانهای سنتی و همکاری با دستگاههای نظارتی بر کیفیت نان اعلام آمادگی نموده است و در حال حاضر ماهانه نزدیک به 100 نمونه برای آزمایش تحویل آزمایشگاه این شرکت می شود تا از حیث افزودنیهای غیرمجاز و کیفیت بررسی شود.

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور در ادامه سخنانش با اشاره به افزایش واحدهای نانوایی پس از اجرای قانون هدفمندسازی یارانه ها گفت: بعد از اجرای قانون هدفمند سازی یارانه شاهد افزایش واحد ها ی نانوایی از 3200 واحد به 3700 واحد بودیم.لازم به ذکر است که تعداد  300 واحد نانوایی هم به دلیل عدم توانایی تولید نان تعطیل شدند و در کل 20 درصد افزایش در تعداد نانواییهای داشتیم.

کامران پی با اشاره به ایجاد اشتغال برای 11 هزار نفر در نانواییهای استان گفت: بطور متوسط حدود 3 نفر در یک واحد نانوایی در حال کار هستند و بیش بینی ما این است که بین 10 تا 11 هزار نفر در سطح نانواییهای استان  فعال هستند.وی همچنین در ادامه با تاکید بر اهمیت آموزش نانوایان برای ارائه کیفیت بهتر نان افزود: برنامه سالانه ما آموزش حدود 2500 نفر از نانوایان برای ارتقای کیفیت نان است و موفق شدیم تاکنون 5 هزار نفر از نانوایان را آموزش بدهیم و این آموزشها اجباری است.وی در خصوص نان مرغوب افزود: هرچقدر سبوس نان بیشتر باشد ارزش غذایی بالاتری دارد و به طور طبیعی نان هم تیره تر می شود. خمیر برای عمل آوری باید مدت زمانی را سپری کند. بنابراین وجود یک نانوای ماهر حدود 34 درصد در تولید نان مرغوب تاثیر گذار است و در مراحل بعد  بهداشتی بودن مکان ، ابزارمناسب،استاندارد  فر ها و ماشین آلات ،شاطر و شیوه نگهداری و حمل آرد نیز در کیفیت نان تاثیر گذار است.

 

مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور به نقش رسانه ها در ارتقاء عملکرد این شرکت پرداخت و یادآور شد: رسانه ها با توجه به رسالت خود می توانند در ارتقاء عملکرد شرکت غله و خدمات بازرگانی منطقه 7 کشور ما را یاری کنند

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .