انتشار : 1394/3/24
تذکر نماینده مجلس به استاندار گیلان: به آقای استاندار در مورد مشاوران شان و برخی انتصابات تذکر دادم

تذکر نماینده مجلس به استاندار گیلان: به آقای استاندار در مورد مشاوران شان و برخی انتصابات تذکر دادم


جبارکوچکی نژاد نماینده مردم شهرستان رشت در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با رویداد گیلان با اشاره به گیلان بعنوان استان سرآمد در کشاورزی گفت: استان گیلان را به عنوان استان سرآمد در کشاورزی می شناسند و در رأس کشاوری برنج بعد از گندم به عنوان یک محصول مهم در سبد خانوارهای ایرانی قرار دارد. متأسفانه تحقیقات انجام شده مبنی بر اینکه بتوان احتیاج محصولات کشاورزی را با توجه به بحران های آبی کاهش دهند موفقیت آمیز نبود .

 

مؤسسه تحقیقات برنج نتوانست محصولی که در مقابل کم آبی مقاوم باشد به مردم معرفی کنند؟!

 

مؤسسات تحقیقات برنج و مؤسات بیوتکنولوژی و سایر مؤسسات نتوانستند محصولی که در مقابل کم آبی مقاوم باشد به مردم معرفی کنند و همچنان برنج ما از زمان کاشت تا زمان درو باید در آب قرار داشته باشد.

وی افزود: تصاحب  بخشی از آب حوضه ی آبخیز سد سفیدرود توسط استان های زنجان و کردستان و آذربایجان شرقی … با سد سازی سبب شده است که کم کم این سد از مدار آبیاری کشور خارج شود و این یک مشکل در حوزه ی برنج می باشد.

این نماینده مجلس تاکید کرد: بحث بازرگانی برنج هم یک داستان غم انگیز دیگری است که به علت مافیای قاچاق و واردات باعث شده است که برخی از این طریق پولی معادل پول طلا به جیب بزنند. ما حدود 2 میلیون و 800 هزار تن برنج تولید می کنیم؛ در حالی که بیش از 500 هزار تن برنج نیاز نداریم و از آنجایی میزان تولید و عرضه ی ما بیشتر از میزان تقاضا می باشد این میزان به ناچار در انبار ها ذخیره سازی می شود و از طرفی با توجه به واردات انجام شده بازار تولید داخلی با شکست مواجه می شود. مجلس هم قانون تصویب کرده است که سه ماه قبل از کشت و سه ماه بعد از آن، واردات و توزیع برنج خارجی ممنوع است. ولی متأسفانه جهاد کشاورزی به این قانون پایبند نمی باشد و اکنون در این مقطع زمانی بازار برنج به شدت آسیب دیده است . در حالی که انتظار می رود کشاورز از به ثمر رسیدن کشتش خوشحال باشد، ولی به دلیل مشکلات موجود، نگاهی نگران به حوزه ی کشاورزی دارند.

 

توان بازاریابی بیست هزار تن چای را هم نداریم؟!

 

کوچکی نژاد افزود: در حوزه چای از دیدگاه من مدیریت آن به خوبی صورت نمی پذیرد وگرنه ما هزینه زیادی روی چای انجام می دهیم. هر ساله دولت بیش از  200 هزار میلیارد روی چای هزینه می کند و همچنان از 110 هزار تن چای که ما ثبت کرده ایم روزی بیست هزار تن تولید می کنیم  ولی توان بازاریابی بیست هزار تن چای را هم نداریم. ما می دانیم که اراده دولت هم آنچنان نیست و می توانند تعرفه اختصاص یافته به واردات را افزایش دهند و از آن تعرفه بالا، مبلغ کمکی و یارانه کشاورز را از آن طریق بپردازند که متأسفانه این اتفاق نمی افتد و چای همچنان به دولت وابسته است؛ در حالی که محصولات دیگر ما از جمله گندم و برنج… چنین وابستگی ای را ندارند و تولید چای ما از 60 هزار تن  به بیست هزار تن رسیده است.

 

متأسفانه نسل جدید ما با ابریشم هیچ گونه آشنایی ای ندارند!

 

این نماینده مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: روزی استان ما در بحث ابریشم حرف اول را می زد و تجار خارجی برای معاملات ابریشمی به داخل استان می آمدند. در گذشته هزاران تن ابریشم تولید می شد در حالی که اکنون تولید ما به  بیش  از 500 تن تولید نمی رسد.

کوچکی نژاد افزود: در مرکز نوغانداری یک شرکت مرکز تحقیقاتی دارد که مشغول انجام پروژه بر روی این مسأله هستند و برای توسعه ابریشم تلاش می کنند ولی تلاششان نمودی ندارد در حالی که ابریشم می تواند در استان توسعه یابد و یک شغل جانبی برای کشاورز باشد.

وی یادآور شد: ما اکنون حدود 30 هزار تن جعبه تخم نوغان توزیع می کنیم که متأسفانه بخش وسیعی از این میزان وارداتی می باشد که حدود 35  تا 40 کیلو پیله ی تر می توان از آن تولید کرد. ما می توانیم تعر فه ی واردات ر ا بالا ببریم و همانند یارانه ای که برای چای پرداخت می شود برای پیله ی ابریشم بپردازند. کوچکی نژاد گفت: متأسفانه نسل جدید ما با ابریشم هیچ گونه آشنایی ای ندارند.

 

استاندار به جای اینکه مسأله را حل کند؛ صورت مسأله را پاک کرده است؟!

 

این نماینده مجلس گفت: اولین خواسته ی گردشگران امنیت می باشد؛ جا دارد از همین جا از نیروهای انتظامی و دیگر نهاد های امنیتی تشکر کنم که این امنیت را برقرار می سازند؛ چرا که امنیت بسیار بالایی را در گیلان شاهد هستیم. دومین خواسته ی گردشگران رفاه لازم است که یک بخش آن مربوط به هتل ها می باشد؛ برخی از مسافران توان مالی پرداخت هزینه های بالای هتل را ندارند ؛باید به فکر اسکان ارزان قیمت تری برای گردشگران باشیم که در این زمینه با محدودیت مواجه هستیم.

کوچکی نژاد ادامه داد: ما یک مجموعه ای تحت عنوان اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی داریم که بنده معتقدم که این سازمان به گل نشسته است و در حال حاضر هیچ گره ای از مشکلات گردشگری را باز نمی کند. مدت هاست که دنبال این هستیم که تحولی در این سازمان انجام شود. ولی متأسفانه باندهای نفوذ سیاسی باعث شده اند که همچنان این مشکلات باقی بمانند.استاندار اخیراً به جای اینکه مسأله را حل کند؛ صورت مسأله را پاک کرده است. ایشان یک نفر دیگر را تحت عنوان مشاور گردشگری روی کار آورده اند که تشکیلات دیگری را سازماندهی کرده اند که بتواند آن سازمان را پوشش بدهد که حتماً استان ما را متحمل هزینه هایی نیز می سازد. از نظر بنده راهکاری که پیش رو گرفته اند؛ راهکار درستی نمی باشد. ما باید به دنبال حل مسأله باشیم.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: امروزه در استان ما عملاً چیزی تحت عنوان مدیریت گردشگری نداریم؛ آقای استاندار در این حوزه و در سایر حوزه ها باید از مسیر درستی حرکت بکند. یعنی اگر دقت و مطالعه کافی در زمینه گردشگری نداشته باشد موجب هدر رفتن منابع کشور خواهد شد.

 

آقای مسرور ؛ در توسعه ی منطقه ی آزاد از مدیران دیگر بهتر بوده اند و اقدامات اساسی در زمینه ی عمران منطقه آزاد انجام دادند

 

وی در ادامه با اشاره به منطقه آزاد انزلی گفت: به تازگی به خاطر یک سری از ابهاماتی که در خصوص منطقه آزاد کشور وجود داشت؛ ما برنامه ی منطقه ی آزاد را زیرنظر وزارت اقتصاد و دارایی قرار دادیم؛ چرا که منابع مالی آن تحت نظر رئیس جمهور قرار داشت و از تیررس نگاه و نظارت نمایندگان خارج بود و در حال حاضر تحت نظر وزارت اقتصاد و دارایی قرار گرفته است و نمایندگان می توانند از وزیر مربوطه سؤال کنند و روی آن نظارت داشته باشند. البته از دیدگاه من منطقه آزاد باید تحت نظر وزارت گردشگری قرار بگیرد چرا که بحث صنایع دستی و گردشگری در منطقه ی آزاد بالا می باشد. در حوزه ی منطقه آزاد استان ما مشکلاتی در زمینه ی زمین، امکانات، وسعت وجود دارد.ما در این باره درگیر این موضوع هستیم که ماشین های منطقه ی آزاد بتوانند تا انتهای گیلان تردد داشته باشند که متأسفانه در این زمینه محدودیت دارند. و چندین بار هم مسئولین به همراه نیروی انتظامی جلساتی را برا رفع این موانع برگزار کرده اند و اینکه در تلاش هستیم تا فرودگاه شهر رشت را جزء منطقه آزاد بکنیم.

کوچکی نژاد تاکید کرد: به اعتقاد من مدیریت جدید در عمران و آبادی در منطقه آزاد تا به امروز مدیریت خوبی بوده است؛ علی رغم اختلاف نظرهایی که بنده در مسئله سیاسی با جناب آقای مسرور دارم؛ در توسعه ی منطقه ی آزاد از مدیران دیگر بهتر بوده اند؛. ایشان توانسته اند اقدامات اساسی ای در زمینه ی عمران و آبادانیی منطقه آزاد انجام دهند؛ و در بخش خصوصی و سرمایه گذاری اتفاقات خوبی افتاده است و الان در مراکز تفریحی منطقه آزاد شاهد سرمایه گذاری از ترکیه می باشیم مثلاً آکواریوم بزرگی در حال ساخت می باشد و تحولات دیگری که در زمینه ی رفاهی در حال شکل گیری است.

وی گفت: یک بحث دیگر در منطقه ی آزاد بحث اقتصاد و تولید می باشد که متأسفانه تولید کشور ما به دلیل وجود رکود در وضعیت مناسبی به سر نمی برد و دولت آقای روحانی هم با گذشت بیش از چهار سال هنوز نتوانسته اند مشکل را حل کنند با اینکه توانستند تورم را کاهش دهند؛ ولی در اقتصاد نمی توان تنها با پایین آوردن یک آیتم در حالی که آیتم های دیگر ثابت مانده است، کار را پیش برد و این سبب شد رکود وحشتناکی در کشور به وجود اید و به تبع این رکود در منطقه ی آزاد هم وجود دارد.

کوچکی نژاد اضافه کرد: من معتقدم که مدیریت منطقه ی آزاد در حوزه ی گردشگری پیشرفت خوبی داشته است و اکنون باید در حوزه ی تولید فعالیت کند. تولید هم باید در اختیار بخش خصوصی باشد زیرا خود دولت یا منطقه ازاد قادر به تولید نمی باشد.باید بستری فراهم شود که سرمایه گذاران بیایند و در آنجا تولید انجام دهند. چون تولید در آنجا ارزش افزوده ندارد و معاف مالیاتی می باشد و این امکانات خوبی را برای تولید فراهم می کند.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من باید از واردات کالا در منطقه آزاد به تبعیت از فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر مصرف کالای ایرانی جلوگیری به عمل بیاید. مسئولین منطقه ی آزاد، دولت و دستگاه های نظارتی باید در این مسئله ورود کنند و واردات را در منطقه ی آزاد تحت کنترل قرار دهند.با قرار گرفتن منطقه ی آزاد زیرنظر وزارت اقتصاد و دارایی ما انتظار شفافیت مالی را در این زمینه داریم. زیر ساخت، دستگاه نظارتی، سازمان بازرسی، دیوان محاسبات باید در این مسئله ورود نمایند. ما اصلأ در مورد شفافیت مالی با دستگاه نظارتی کشور مشکل داریم. یعنی اکنون با توجه به افزایش فساد در کشور می توان گفت که این کم کاری از جانب دستگاه نظارتی کشور ما می باشد. نه تنها در منطقه ی آزاد بلکه در بسیاری از جاهای دیگر ما دچار یک مشکل اساسی هستیم. به اعتقاد من مجلس باید به گونه ای این مشکل را حل و فصل نماید؛ یعنی دستگاه نظارتی باید از لحاظ تأمین بودجه از دولت مستقل عمل نماید و وابسته به استاندار و حوزه ی استانی نباشند تا بتواند آزادانه تصمیم گیری نماید. در صورت وابستگی شاهد، این مشکلات خواهیم بود.تا کنون شفافیت مالی چندانی در حوزه های منطقه ی آزاد کشور وجود نداشته است. یعنی یک میزان بودجه ای در دولت تصویب می شد و به هیچ وجه مجلس در این موضوع ورود نمی کرد. البته مجلس درتحت نظر قرار دادن مسائل منطقه آزاد پافشاری می کرد که شورای نگهبان بر این خواسته خرده گرفت. ما این موضوع را مطرح ساختیم که اختصاص چندین ردیف بودجه زیر نظر مجلس قرار گیرد که با موافقت شورای نگهبان همراه نبود؛ به این خاطر که این ها تابع شرایط دولت نمی باشند و منابع خودگردان دارند واین موجب شد که شرایط طبق همان روال سابق باقی بماند.

 

کار درستی نمی باشد با تشکلات و یا جوانان برخورد گزینشی شود

 

کوچکی نژاد در خصوص افراط در برخورد حزبی گفت: به آقای استاندار طی جلسه ای تذکر دادم که نگاه حزبی وجناحی افراطی در استان، مشکلاتی را پیش خواهد آورد حتی در مورد مشاوران شان و همچنین برخی از انتصابات هم تذکراتی دادم. به ایشان گفتم کار درستی نمی باشد با تشکلات و یا جوانان برخورد گزینشی شود و جوانان متدین، انقلابی و حزب اللهی ای هستند که در مساجد و هیئت های مذهبی حضور دارند و به نظام ما کمک می کنند و شما اگر می خواهید از کمک مردم برخوردار شوید نباید تنها قشر خاصی را در نظر بگیرید ایشان پذیرفتند و گفتند حتما مورد توجه قرار خواهند داد.

 

ضعف شدید مدیریتی در آموزش و پرورش استان گیلان و ورود دیکتاتور گونه ی بعضی از قدرت ها ، فرهنگیان را نگران کرده است

 

کوچکی نژاد گفت: در دولت آقای روحانی نه تنها آموزش و پرورش گیلان بلکه کل آموزش و پرورش کشور آسیب دیده است . آقای روحانی توجه کافی به آموزش و پرورش نشان ندادند و این عدم توجه کافی به آموزش و پرورش سبب شد که اخیرأ مقام معظم شخصا ورود کنند و اینکه رهبری در تربیت معلم حضور یافتند پیامی مهم داشت.

این نماینده مجلس اضافه کرد: در گیلان متأسفانه آموزش و پرورش دچار مشکلات اساسی شد. ضعف شدید مدیریتی در استان گیلان و ورود دیکتاتور گونه ی بعضی از قدرت ها در داخل آموزش پرورش ،مدیران مدارس و فرهنگیان را نگران کرده است.

وی اضافه نمود: آقای حاجتی مهلتش تمام شده و به ایشان ابلاغ شده ولی به علت همین فشار هایی که عرض کردم چند ماهی هست که معطل شده است. بزودی تحولی در آموزش و پررش گیلان صورت میگیرد و در تلاش هستیم شخص دیگری جایگزین مدیر فعلی شود. /رویدادگیلان

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .