انتشار : 1397/10/2
انتقاد پذیری استاندار گیلان، در حرف یا عمل؟!

انتقاد پذیری استاندار گیلان، در حرف یا عمل؟!


مصطفی سالاری استاندار گیلان در دیدار با مدیران مسئول روزنامه های محلی ، نقد منصفانه را رسالت مهم خبرنگاران و عاملی در مسیر اصلاح امور خواند. وی همچنین در دیدار با دانشجویان در مراسم گرامیداشت روز دانشجو تاکید نمود : تلاش کردیم از آزادی بیان رسانه ها حمایت کنیم. وی گفت: رسانه ها با نقد منصفانه و غیرجانبدارانه می توانند کمک بسیاری به ارتقاء عملکرد مدیران نمایند.

هرچند استاندار گیلان در سخنرانیهای خود، نقد منصفانه را سبب ارتقاء کمی و کیفی عملکرد مدیران عنوان می کند اما  تاکنون در عمل برخورد و رویکردی دوگانه را با این شعار شاهد بوده ایم.

اگر چه رییس جمهور محترم معتقد است همان مقداری که رسانه‌های حامی دولت مفید هستند، رسانه‌های منتقد نیز می‌توانند مفید باشند. زیرا رسانه‌های حامی دولت نکات مثبت را منعکس می‌کنند و به همین علت دولت ممکن است نتواند آن طور که باید از ضعف‌ها و نواقص خود آگاه شود در حالی که رسانه‌های منتقد می‌توانند ضعف‌ها و اشکالات دولت را به آن گوشزد کرده و دولت اقدام به اصلاح این موارد کند و عملکرد خود را ارتقاء ببخشد. اما استاندار گیلان در واکنش به سوالات و انتقادات خبرنگاران و عده‌ای که معتقد هستند برخی انتصابات این استانداری قانونی نیست و در برخی موارد از خطوط قرمز رعایت قانون گذشته است متناسب با شعارهای خود در خصوص نقدپذیری عمل ننموده و منتقدان خود را به مخالفت با شعار جوانگرایی دولت و تلاش برای لغو قرارداد بخشداران جوان متهم کرد؟!

استاندار گیلان در برخی موارد به گونه ای سخن می گوید که گویی منتقدان تلاش دارند با سلیقه ی خود بر خلاف قانون ، به وی مدیر تحمیل کنند و یا اینکه بعضی‌ها به خاطر عدم حضور خود در مناصب دولتی فقط به دنبال مانع تراشی در امور دولت هستند؟! بنابراین وی تسلیم نظرات و دیدگاه‌های غیرمنطقی آنان نشده و نمی‌شود!

سالاری همچنین اصرار دارد که در جوانگرایی باید سنگ تمام بگذارد و اگر کسی در این خصوص سوال یا انتقاد داشت وی را متهم به مخالفت با جوانگرایی می کند در صورتیکه در غالب انتقادات مطرح شده مبرهن است که کسی با جوانگرایی و کارآمدی دولت مخالف نیست و حتی برخی انتقادات در راستای عدم استفاده از جوانان تحصیلکرده و کارشناس شاغل در بدنه وزارت کشور ، در کنار جوانان فعال سیاسی بدون سابقه مدیریتی و اجرایی می باشد!!

لکن آیا می توان برخورد حذفی و گزینشی از سوی استانداری گیلان با رسانه های منتقد را به حساب حسن عملکرد سیاسی استاندار گیلان و در جهت رضایت عموم جامعه گذاشت؟

کسی منکر خدمات ارزشمند دستگاه‌‌ها نیست اما باید گفت رسالت و وظیفه اصلی رسانه نقد و انعکاس مشکلات است و تعریف و تمجید در مرحله بعدی قرار دارد.

اگر در خصوص برخی انتصابات استاندار گیلان نقدی شد مصلحت را در نظر گرفتیم . بنابراین برای خبرنگاران متعهد و بی طرف در جریانات و فراز و فرودهای جناحهای سیاسی در برهه های زمانی مختلف ، نام و نشان فلان سازمان یا نهاد فرقی نمی‌‌‌کند و رسانه صرفا به مسئولیت اجتماعی خویش عمل می‌‌‌کند و واقعیات را آنچنان که هستند بازتاب می‌‌دهد و هرجا منافع مردم در خطر باشد نمی توانند ساکت ‌‌‌شوند چون چشم بیدار و گوش شنوای جامعه هستند.

ما نباید به مردم بگوییم شما حرف نزنید و نظر ندهید چون کارشناس نیستید زیرا صاحبان اصلی این انقلاب، مردم کشورمان هستند.

یکی از مشکلات اساسی که این روزها گریبانگیر خبرنگاران منتقد در استان گیلان شده است عدم نقدپذیری مسئولان دولتی و فرار از پاسخگویی است که البته فعالان عرصه رسانه هم نباید با وجود این مشکلات، رسالت اصلی خود را به فراموشی بسپارند و وظیفه دارند محکم و استوار پای حرف مردم بایستند.

این نگارنده بعنوان یکی از نمایندگان افکار عمومی در عرصه رسانه  از مرداد ماه سالجاری در انتظار پاسخ سوالات خود از استاندار گیلان در خصوص عدم وجاهت قانونی برخی انتصابات مانده است. اما تاکنون پاسخی شفاف و قانونی برای ارائه به افکار عمومی دریافت نکرده است.

هر چند موضوع برخی انتصابات دکتر سالاری از جمله 4 بخشدار وی در سطح استان گیلان مورد اعتراض شدید برخی نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار گرفت ولی وی، همچنان بر سر مواضع خود پافشاری می کند و حتی به تازگی در یک مراسم در پاسخ انتقادات و سوالات، گفت: عقب نشینی نمی کنم و با تمام قدرت در مقابل نظرات غیرمنطقی و غیرواقعی می‌ایستم.

لازم به یادآوری است که وزارت کشور نیز تاکنون در خصوص برخی انتصابات حکمی رسما و مکتوب صادر نکرده است! حالا سوال اینجاست اگر این انتصابات قانونی است چرا وزارت کشور تاکنون تن به تبدیل وضعیت این 4 بخشدار نداده است؟!

آقای استاندار، اگر به فرض اینکه جنابعالی با انتخاب 4 جوان فعال سیاسی و بدون سابقه اجرایی در بخشداریها، پاسخ مطالبه قاطبه جوانان را داده اید آیا از جوانان شاغل در بدنه دستگاه تحت مدیریت خود، که هم سابقه کارشناسی دارند و هم از تحصیلات عالیه برخوردارند در چنین پست های سیاسی استفاده کردید؟! آیا انتصاب جوانان فعال سیاسی بدون سابقه اجرایی در دولت، نشاط و انگیزه جوانان شاغل تحصیلکرده و دارای سابقه کارشناسی در این دستگاه را از بین نمی برد؟

به نظر می رسد آنچه در خصوص سوابق افراد در برخی از انتصابات مانند  4 بخشدار جوان شما که برخی رسانه ها منتشر کرده اند تناسبی با پست های سیاسی در وزارت کشور دیده نمی شود! آیا صرفا تعهد سیاسی بدون توجه به تخصص ، تحصیلات و شایسته سالاری در چنین انتصاباتی کافی است ؟

جناب استاندار، آیا این بخشداران جوان از منابع رسمی و دولتی حقوق دریافت می کنند؟ اگر حقوق دریافت می کنند حقوق دریافتی آنان چه میزان است و از کدام محل پرداخت می شود؟

آیا 4 بخشدار انتصابی، تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی با کارفرمایی فرمانداری هستند؟

جناب استاندار، حتما استحضار دارید اگر این بخشداران حقوق دریافت نکنند و تحت پوشش بیمه نباشند بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی بکارگیری افراد ، بدون پرداخت حقوق و بیمه نمودن تخلف است و می‌تواند به محکومیت کارفرما منتهی شود! همچنین بر اساس ماده 4 قانون تأسیس دیوان محاسبات، هرگونه بهره‌مندی افراد فاقد اهلیت قانونی از وجوه، اموال و دارایی‌ها، قابلیت رسیدگی توسط این دیوان را دارد.

 حال سؤال این است که دستگاه‌های نظارتی همانند سازمان بازرسی، دیوان محاسبات، تأمین اجتماعی و ... تاکنون چه  اقدام قانونی‌ در این خصوص داشته اند؟  آیا سازمان امور استخدامی کشور با توجه به اینکه بخشداران جوان منصوب استاندار، فاقد رابطه استخدامی و حقوقی با دولت هستند می تواند مجوز استخدام این افراد را صادر کند؟

 هر چند تاکنون دستگاههای نظارتی در خصوص بررسیهای بعمل آمده در زمینه برخی انتصابات استاندار جوان گیلان مواضع خود را اعلام نکردند اما انتظار عموم مردم گیلان از دستگاه های نظارتی این است که گزارش دهند در راستای اجرای دستور مقام معظم رهبری در راستای اجرای مُرّ قانون در خصوص این انتصابات چه واکنش و رویکردی داشته اند؟

جناب استاندار، بی شک انقلابی که یکی از اساسی ترین شعار های آن ، استقلال آزادی جمهوری اسلامی بوده است نمی تواند در انتصابات تنها به دغدغه های سیاسی یا حزبی توجه کند و در این خصوص به ارزشهای دینی و اخلاقی، تخصص و شایستگی افراد نیز تاکید دارد. استان گیلان یکی از استان بسیار مهم کشور است و نباید در فضا های سیاسی آن التهاب ایجاد کرد زیرا باعث تحمیل هزینه های ناعادلانه به مردم استان می شود که هیچ دردی را دوا نمیکند.

جناب استاندار، هر چند به دفعات منتقدان برخی انتصابات خود  را به حاشیه‌پردازی، دخالت در امور دولتی ، عوام فریبی و افراطی گری و سایر اتهامات واهی و غیرمستند متهم نمودید اما باید گفت توقع این است زمانی که صحبت از مفید بودن منتقدان می‌کنیم، عمل مان نیز با شعارهایمان یکسان باشد . شایسته نیست در عصر حاضر یکطرفه حرف بزنیم ، یکطرفه آن هم  در مسند دیگران را بلا وجه متهم کنیم، قضاوت کنیم و یکسویه داستان را تمام کنیم.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .