• اعتراض شدید وزیر بهداشت: شعله هرگونه تصمیم آتش ‌به ‌اختیار دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت

  ناظر. وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار اعتراض شدید کرد.

 • اعلام وضعیت سفید برای بیمارستان‌های گیلان نابخردانه است

  ناظر. این مدیر جذاب نمی‌داند که این نامه چه میزان بار قانونی برای خود او ممکن است داشته باشد که بدون ذکر استنادات لازم و صرفا با قید تغییر در شرایط، وضعیت را سفید اعلام نموده است.

 • تعویق وام‌های قرض‌الحسنه، نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده است

  ناظر. سیاستگذاران نشان داده‌اند که گوش‌های بسته و دهان‌های باز دارند و در عالم سیاست، گربه ‌صفتی نیز سکه رایج است.

 • آقای روحانی! چرا جان مردم را به خطر می اندازید؟

  ناظر. چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟/ بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت می کنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!/ چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمی کنند باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!!/ وقتی که مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار می ورزد؟

 • از شایعه تا واقعیت؟!

  ناظر. هيچ گونه تغييري در نحوه محاسبه قيمت برق رخ نداده و اقلام عوارض و آبونمان كماكان براساس مبلغ صورتحساب و تعداد روزهاي دوره از طريق پيامك به شماره تلفن همراه مشترک اعلام می شود

 • امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

  ناظر. حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد/ اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد/ پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است

انتشار : 1398/7/22
محیط زیست از موافقت مشروط با طرح انتقال آب دریای کاسپین خبر داد؟!

محیط زیست از موافقت مشروط با طرح انتقال آب دریای کاسپین خبر داد؟!


به گزارش ناظر به نقل از ایرنا، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان با اجرای کلی طرح انتقال آب دریای خزر به سمنان موافقت کرده است اما مشروط بر اینکه اگر مجری به تعهدات خود در روند اجرا عمل نکند بر اساس سند محضری که به امضای دو طرف (مجری و سازمان حفاظت محیط زیست) خواهد رسید، سازمان محیط زیست روند اجرا را متوقف خواهد کرد.

مسعود تجریشی افزود: پروژه انتقال آب خزر به سمنان برای سازمان محیط زیست به لحاظ فرایندی با هر پروژه دیگری تفاوت نمی‌کند، مثلا می‌خواهیم یک کارخانه پتروشیمی بسازیم، به فعالیت آن مجوز مشروط می‌دهیم مثلا اینکه مکان یا منابع آبی و گازی خود را برای من روشن کند بعد مجوز می‌دهیم یعنی برای اجرای تمام الزامات از آنها تعهد می‌گیریم البته باید مطمئن شویم که در مکان مناسبی است و آب و گاز مورد نیاز را دارد در واقع در صدور مجوز به این موارد توجه می‌کنیم و بقیه را به عنوان شروط در حین ساخت و بهره‌برداری لحاظ می‌کنیم.

وی اظهار داشت: بعد از آن، تعهد محضری که از مجری می‌گیریم را به استان می‌دهیم و استان در حین ساخت روند را کنترل می‌کند تا ببیند آیا به تعهدات عمل می‌شود یا خیر، سازمان محیط زیست هم هر سه ماه یک‌ بار روند اجرا را پایش می‌کند، در مجوز انتقال آب خزر به سمنان هم دقیقا همینطور عمل کردیم، یعنی وزارت نیرو گفته که برای تامین آب شهر سمنان مشکل دارم و تنها راهی که برای من باقی مانده انتقال آب است، سازمان محیط زیست هم می‌گوید در این میان دو مساله مهم وجود دارد که مهمترین آن این است که انتقال در چه مسیری می‌خواهد به سمنان برسد و تاسیسات مورد نیاز باید در مکان‌هایی که مورد تایید سازمان است قرار گیرد.

معاون سازمان محیط زیست تاکید کرد: بنابراین سازمان محیط زیست نمی‌گوید که مجوز برداشت از دریا را به تو نمی‌دهم اما ملاحظات خود را به آنها می‌گوییم و آنها نیز در قالب سند محضری تعهد می‌کنند که ملاحظات را رعایت کنند و اگر نتوانند، سازمان محیط زیست فرایند اجرا را متوقف می‌کند.

تجریشی ادامه داد: بر این اساس در جلساتی که سه ماه پیش با وزارت نیرو داشتیم موضوع مطرح شد و بخش اقتصادی پروژه را به گروه اقتصادی دولت دادیم و اکنون جلساتی که دولت در این زمینه می‌گذارد به وزارت نیرو می‌گوید بابت درخواست تان برای انتقال برداشت ۲۰۰ میلیون متر مکعب آب از خزر سرمایه‌ گذار خود را به ما معرفی کنید، بنابراین بخش اقتصادی این پروژه به سازمان محیط زیست مربوط نمی‌شود.

وی افزود: در رابطه با مسائل اجتماعی پروژه نیز از طرف دولت، استانداران موظف هستند مدیریت تعارضات را انجام دهند و این جزو وظایف آنها شده است پس برای سازمان حفاظت محیط زیست الزامات محیط زیستی پروژه مهم است که در قالب سند محضری از مجری تعهد خواهیم گرفت.

وی گفت: بر این اساس هنوز مجوزی که من به عنوان معاون انسانی سازمان محیط زیست صادر می‌کنم صادر نشده است، در واقع مجوزی است که آخر سر صادر می‌ کنم که شامل تمام الزامات و تعهداتی است که مجری باید انجام دهد در واقع یک سند محضری است و در آن مجری متعهد به اجرای تمام الزامات تعیین شده از جمله الزامات زیست محیطی می‌شود که اگر در روند اجرا از آنها خارج شد سازمان محیط زیست می‌تواند پروژه را متوقف کند مانند پروژه چغاخور که الان متوقف شده است.

تجریشی اظهار داشت: بنابراین دو بخش این پروژه به سازمان محیط زیست مربوط می‌شود؛ یکی اینکه خط انتقال باید از کجا باید عبور کند که تعهد گرفته شد فقط می‌تواند از خط ری – نکا عبور کند یعنی مشخص کردیم که انتقال فقط از این کریدور امکان‌پذیر است حال ممکن است وزارت نیرو با این مسیر موافقت نکند و این دیگر مشکل آنهاست یعنی اگر می‌خواهند انتقال انجام شود باید به این مسیر تعیین ‌شده پایبند باشند، یا اگر قرار است مسیری از میان جنگل عبور کند باید از زیر زمین باشد تا تخریبی صورت نگیرد، تمام ملاحظات به آنها منتقل شد و تمام این تعهدات باید به سند محضری تبدیل شود.

وی گفت: بنابراین سازمان محیط زیست در کلان با طرح انتقال آب خزر به سمنان موافقت کرد و تاکید کرد اگر در مسیری که سازمان تایید کرده حرکت کنند قبول می‌کنیم و مجوز می‌دهیم اما اگر عمل نکنند مجوز لغو می‌شود، در واقع اینها شرایطی است که قابلیت احصا دارد و در نفس پروژه مشکلی ایجاد نمی‌کند.

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: بنابراین در این دو پروژه دو مساله اصلی محیط زیستی داریم؛ یکی اینکه جنگل‌های هیرکانی تخریب نشود و مسیر انتقال از لحاظ زیست محیطی مشکل نداشته باشد، دوم بحث دریا است اینکه محل برداشت کجا باشد و تخلیه پساب چگونه انجام شود که به ما گفتند بین نکا است و اینکه در چه عمقی قرار است برداشت صورت گیرد که در این زمینه یک اختلاف ‌نظر داشتیم که قرار است بین وزارت نیرو و معاونت دریایی سازمان حل شود و تمام اینها جزو تعهدات می‌آید.

وی تصریح کرد: بنابراین دو شکل مجوز داریم؛ یکی اینکه می‌توانید از دریا آب بردارید که با آن موافقت کردیم اما بخش دوم این است که به تعهدات خود عمل کنند و سند محضری بیاورند که امضای آنها به  معنای اجرای تعهداتشان است و امضای سازمان محیط زیست در آن به این معناست که اگر به تعهدات خود عمل نکنند طرح را متوقف خواهیم کرد که سازمان محیط زیست هنوز آن را امضا نکرده است.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .