• اعتراض شدید وزیر بهداشت: شعله هرگونه تصمیم آتش ‌به ‌اختیار دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت

  ناظر. وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار اعتراض شدید کرد.

 • اعلام وضعیت سفید برای بیمارستان‌های گیلان نابخردانه است

  ناظر. این مدیر جذاب نمی‌داند که این نامه چه میزان بار قانونی برای خود او ممکن است داشته باشد که بدون ذکر استنادات لازم و صرفا با قید تغییر در شرایط، وضعیت را سفید اعلام نموده است.

 • تعویق وام‌های قرض‌الحسنه، نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده است

  ناظر. سیاستگذاران نشان داده‌اند که گوش‌های بسته و دهان‌های باز دارند و در عالم سیاست، گربه ‌صفتی نیز سکه رایج است.

 • آقای روحانی! چرا جان مردم را به خطر می اندازید؟

  ناظر. چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟/ بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت می کنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!/ چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمی کنند باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!!/ وقتی که مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار می ورزد؟

 • از شایعه تا واقعیت؟!

  ناظر. هيچ گونه تغييري در نحوه محاسبه قيمت برق رخ نداده و اقلام عوارض و آبونمان كماكان براساس مبلغ صورتحساب و تعداد روزهاي دوره از طريق پيامك به شماره تلفن همراه مشترک اعلام می شود

 • امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

  ناظر. حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد/ اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد/ پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است

انتشار : 1396/10/6
وزیر نیرو در دهمین هفته از پویش #هر هفته الف - ب ایران در استان گیلان: چرخ‌های توسعه علیرغم همه محدودیت‌ها در حال حرکت است

وزیر نیرو در دهمین هفته از پویش #هر هفته الف - ب ایران در استان گیلان: چرخ‌های توسعه علیرغم همه محدودیت‌ها در حال حرکت است


به گزارش ناظر وبه نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، پویش #هر هفته الف - ب ایران، برای افتتاح و شروع عملیات اجرایی طرح‌های بزرگ و مهم صنعت آب و برق کشور در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت و با دستور رییس جمهور اجرای آن از مهر امسال آغاز شد و تا پایان سال نیز ادامه دارد. افتتاح 227 طرح با 33 هزار میلیارد تومان سرمایه ‌گذاری در 31 استان از جمله اهداف این پویش در وزارت نیرو است.
 
شایان ذکر است که هدف از اجرای پویش #هر هفته الف - ب ایران ،  ارائه عملکرد وزارت نیرو در بخش آب و برق ، ارتقای زیرساخت ها ، ظرفیت های تولید و اثرات سرمایه گذاریها صنعت آب و برق بر کشور و کیفیت زندگی مردم و توسعه ، می باشد.
 
در دهمین هفته از پویش #هر هفته الف - ب ایران ، دکتر رضا اردکانیان وزیر نیرو در سفر به گیلان و در نخستین برنامه با همراهی  استاندار گیلان، نماینده مجلس صومعه سرا ، مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان و جمعی از مردم و مسئولین با حضور در محل پست GIS شهید مومن زاده صومعه ‌سرا،  به صورت همزمان هشت پروژه پست افتتاح و عملیات اجرایی دو پروژه خط انتقال آغاز شد.
 
نکته ای که در این مراسم مورد توجه و تحسین وزیر نیرو قرار گرفت دستاورد ارزنده شرکت برق منطقه ای استان گیلان  در راستای اقتصاد مقاومتی بود.
 
شرکت برق منطقه ای استان گیلان در دوران مدیریت عظیم بلبل آبادی با تکیه بر توان تخصصی پرسنل این شرکت، به دنبال ایده های جدید برای خلق منابع مالی در شرایط سخت تحریم و کمبود اعتبارات است و در این راستا توانست در سال 1397 با خلق و اجرای ایده جدید بکارگیری ظرفیت آزاد تجهیزات منصوبه ، در حال بهره برداری و موجود خود، 21 پروژه تعریف و برنامه ریزی کند که 13 پروژه آن به بهر برداری رسید که 7 پروژه آن در دهمین هفته از پویش #هر هفته الف - ب ایران با حضور وزیر افتتاح شد.
 
نکته قابل تامل دیگر در افتتاح این 13 پروژه شرکت برق منطقه ای استان گیلان بر مبنای ایده جدید، صرفه جویی 119 میلیارد تومانی بود، یعنی اگر قرار بود این 13 پروژه به روال گذشته انجام می شد نیاز به یکهزار و 875 میلیارد ریال سرمایه گذاری داشت که با اعتبار 690 میلیارد ریال و 67 درصد صرفه جویی اجرا شد.
 
لازم به یادآوری است مطالعات اجرای این ایده در سطح کشور توسط شرکت برق منطقه ای استان گیلان انجام شده است.
 
وزیر نیرو در آئین افتتاح ، بهره برداری و کلنگ زنی ۱۲ پروژه ملی و زیربنایی در پست ۶۳٫۲۰ کیلوولت GIS شهید مومن زاده صومعه سرا ، گفت: پویش #هر هفته الف - ب ایران از نیمه دوم سالجاری با اعلام رییس جمهور آغاز شد و گیلان هجدهمین استان در این پویش است که نمونه‌ای از تلاش‌های دولت در تمام بخش‌هاست تا مردم از حقوق مسلم خود بهره‌مند شوند.
 
رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه به اندازه کافی در مورد کاستی‌ها صحبت می‌کنیم، افزود: تداوم فعالیت‌ها و خدمتگزاری به مردم و توان لازم برای انجام کارها و امیدوار بودن به آینده به این وابسته است که به اندازه کافی به داشته ها و دستاوردهای خود اتکا داشته باشیم.
 
وی با اشاره به اینکه چرخ‌های توسعه در حال حرکت است، اضافه کرد: این پویش در اولین گام نشان دهنده این است که علیرغم همه محدودیت‌ها و سختی‌های ناشی از تحریم‌های ظالمانه، خدمتگذاری به تک تک شهروندان در عرصه‌های مختلف از اهداف دولت تدبیر و امید است.
 
اردکانیان  با تاکید بر بهره ‌برداری بهینه از منابع و امکانات موجود در شرایط سخت تحریمهای ظالمانه، بیان داشت: محدودیت‌ها منجر به کشف روش‌های جدید در توسعه کشور شده و به‌ عنوان رفتاری خوب در ما نهادینه می‌شود.
 
وزیر نیرو به پروژه‌های افتتاحی گیلان در قالب پویش #هر هفته الف - ب ایران اشاره و اعلام کرد: امروز در بخش برق بیش از 100 میلیارد تومان پروژه در این استان افتتاح می‌شود.
 
این مقام مسئول با بیان اینکه گیلان در تابستان 98 به ‌لحاظ رشد مصرف پیک تابستان در انتهای جدول عملکردی برق استانهای کشور قرار داشت، تصریح کرد: رشد مصرف برق گیلان در ساعات پیک تابستان سالجاری نسبت به سال گذشته کمتر از نیم درصد بود که نشان ‌دهنده فرهنگ‌ سازی صحیح در مصرف برق است. در واقع این کاهش مصرف حکایت از انجام کاری وسیع در حد ساختن یک نیروگاه دارد.
 
وی با قدردانی از استاندار گیلان و دیگر استانداران برای پیگیری مطلوب مسایل اجرایی اظهار داشت: در بخش برق، برای طرح هایی که امروز در استان گیلان افتتاح می کنیم افزون بر یکصد میلیارد تومان سرمایه گذاری شده است. اما با نگاه دقیق این رقم باید دو برابر شود چرا که به همین میزان هم در چگونگی به ثمر رساندن این طرح ها صرفه جویی شده است.
 
اردکانیان با اشاره به ایده استفاده از ظرفیت تجهیزات موجود در شرکت برق منطقه ای استان گیلان گفت: بیش از ۱۱۰ میلیارد تومان از ظرفیت های موجود تجهیزات منصوبه  استفاده شده که اگر نمی شد برای همین طرح ها، رقم سرمایه گذاری دو برابر می شد.
 
وزیر نیرو با بیان اینکه وزارت نیرو۱۷۱ پروژه بزرگ در گیلان با اعتبار ۱۱هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و حدود 9/1 میلیارد یوآن چین در حال اجرا دارد، اذعان کرد: هیچ محدودیت فنی و تکنولوژی نداریم و پیشرفت این پروژه ها حدود 40 درصد است و تا پایان دولت تعداد قابل توجهی از این پروژه‌ها به بهره ‌برداری می‌رسند.
 
وی افزود: تامین منابع مالی اصلی ترین چالش است که امیدواریم با تنوع بخشی و استفاده از فرصت هایی که قانون بودجه فراهم کرده و خواهد کرد سرعت بیشتری به اجرای این پروژه ها داده شود.
 
وی گفت: رودخانه ها اثرات مخرب ندارند. دست اندازی به آنها و تجاوز به حریم رودخانه موجب می شود که رودخانه مورد تعرض قرار گیرد و طبیعتا نزول رحمت الهی هم به سیلاب مخرب تبدیل شود.
 
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: کار خوبی در استان گیلان در زمینه لایروبی، کناره بندی و مهندسی رودخانه ها در حال انجام است و امید واریم با منابع خوبی که دولت در لایحه بودجه ۹۹ پیش بینی کرده و با تایید مجلس حکم قانون پیدا خواهد کرد بتوانیم به ویژه در سال ۹۹ بخش قابل توجهی از رودخانه های اصلی کشور را لایروبی و کناره بندی کنیم.
 
وزیر نیرو همچنین با اشاره به لایروبی تالاب انزلی گفت: مسئولیت اصلی این امر با سازمان حفاظت از محیط زیست است و ما هر جایی این سازمان اجازه داده رودخانه های منتهی به تالاب را لایروبی کرده‌ایم.
 
وزیر نیرو گفت: در استان گیلان متوسط ۱۰۰۰میلی متر بارش داریم که امسال ۴۱۰ میلی متر بارش داشتیم که ۱۰ درصد از پارسال کمتر است و این ۱۰۰۰ میلی متر نزدیک به ۵ میلیارد متر مکعب منابع آب سطحی فراهم می کند.
 
اردکانیان با اشاره به اهمیت بهره برداری از سدهای لاستیکی گفت: سرسبزی این استان بیش از هر چیزی به کشاورزی بستگی دارد و این موضوع در گرو حفظ کشاورز با توجه به مسئله آب است.
 
وی افزود: باید در جهت حفظ محیط زیست استان های شمالی نسبت به تدارکات منابع مهم آب اقدام کنیم از جمله آنها با رعایت تمام ملاحظات فنی و مهندسی و زیست محیطی، احداث سد است.
 
وزیر نیرو افزود: در حالی که مصرف ما در گیلان حدود ۶۰ درصد منابع آب این استان است. گیلان ۵ میلیارد متر مکعب منابع آب دارد اما چون امکان نگهداشت نزولات را ندارد بیش از ۲ میلیارد متر مکعب از استان های دیگر که بارش آنها یک پنجم بارش استان گیلان است و نیاز آنها به مراتب زیاد است باید از آنجا آب منتقل شود.
 
اردکانیان گفت: در جهت حفظ محیط زیست، کشاورزی و مولد ماندن استان های شمالی کشور باید فکر جدی برای تامین و مهار آب این استان ها داشته باشیم که امیدوارم همین کار را به کمک نمایندگان مجلس به صورت حساب شده و برنامه ریزی شده در سال های پیش رو در صدر برنامه ها قرار دهیم.
 
وی خاطرنشان کرد: امروز در قالب این پویش سه پروژه بزرگ صومعه سرا که نقش بزرگی در پایداری برق و پاسخگویی به نیازهای جدید دارد، افتتاح می‌شود.
 
وی در پایان با اشاره به بهره برداری سه پروژه در چارچوب این پویش در استان گیلان گفت: علاوه بر برخورداری جمعیت ۲۰هزار نفری روستایی در قالب این پروژه ها، همزمان پروژه های مهمی از جمله پست برق، نیروگاه مقیاس کوچک ۲۴ مگاواتی و آبرسانی به ۲۹ روستای دیگر کلنگ زنی می شود.
 
لازم به ذکر است این پروژه‌های بهره‌برداری شده شامل احداث پست ۶۳٫۲۰ کیلوولت GIS شهید مومن زاده صومعه سرا ، خط ۶۳ کیلوولت تغذیه کننده پست ۶۳٫۲۰ کیلوولت صومعه سرا، افزایش  ۱۰۰ درصدی ظرفیت ترانسفورماتورهای پست های چابکسر، شفت، کیاشهر، افزایش ۵۰ درصدی ظرفیت ترانسفورماتورهای پست شهید انصاری لنگرود، افزایش  ۳۳ درصدی ظرفیت ترانسفورماتورهای پست‌های آیت الله طالقانی و شهید قلی پور رشت ، افزایش ۲۸ درصدی ظرفیت ترانسفورماتورهای پست ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت شهدای نفوت صومعه سرا، نصب ۴۷ کیلومتر فیبر نوری بر روی خطوط اولویت بندی شده طرح جامع مخابراتی می‌باشد.
 
همچنین کلنگ احداث دو پروژه نیروگاه مقیاس کوچک ۲۴ مگاواتی شهرک صنعتی حسن رود با مشارکت بخش خصوصی و پست ۲۳۰٫۶۳ کیلوولت غرب رشت و اتصالات ۶۳ و ۲۳۰ کیلوولت مربوطه با حضور وزیر نیرو و استاندار گیلان به زمین زده شد.
خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .