• اعتراض شدید وزیر بهداشت: شعله هرگونه تصمیم آتش ‌به ‌اختیار دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت

  ناظر. وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار اعتراض شدید کرد.

 • اعلام وضعیت سفید برای بیمارستان‌های گیلان نابخردانه است

  ناظر. این مدیر جذاب نمی‌داند که این نامه چه میزان بار قانونی برای خود او ممکن است داشته باشد که بدون ذکر استنادات لازم و صرفا با قید تغییر در شرایط، وضعیت را سفید اعلام نموده است.

 • تعویق وام‌های قرض‌الحسنه، نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده است

  ناظر. سیاستگذاران نشان داده‌اند که گوش‌های بسته و دهان‌های باز دارند و در عالم سیاست، گربه ‌صفتی نیز سکه رایج است.

 • آقای روحانی! چرا جان مردم را به خطر می اندازید؟

  ناظر. چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟/ بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت می کنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!/ چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمی کنند باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!!/ وقتی که مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار می ورزد؟

 • از شایعه تا واقعیت؟!

  ناظر. هيچ گونه تغييري در نحوه محاسبه قيمت برق رخ نداده و اقلام عوارض و آبونمان كماكان براساس مبلغ صورتحساب و تعداد روزهاي دوره از طريق پيامك به شماره تلفن همراه مشترک اعلام می شود

 • امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

  ناظر. حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد/ اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد/ پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است

انتشار : 1399/1/14
 امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد


به گزارش ناظر و به نقل از تسنیم، درشرایطی که دولت برای مشاغل آسیب دیده از کرونا حمایت بیمه بیکاری را قرار داده است، مشاغلی مانند روزمزدها از این امکان بی بهره هستند و دستشان خالی است. این دسته از مشاغل که تعدادشان کم هم نیست، مشمول بیمه بیکاری می شوند؟  مشاغلی مانند دستفروش ها، نظافتچی ها، کارگران ساختمانی و خدماتی،‌ مشاغل خانگی، مسافرکش‌ها، پیک‌های موتوری، رانندگان تاکسی، رانندگان آموزشگاه های رانندگی، تعمیرکاران لوازم خانگی، پیک رستوران ها، چرخی های بازار، کارگرانی در کارگاه های کمتر از 10نفر و.... به دلیل اینکه قراردادی بین آنها و کارفرما به صورت رسمی منعقد نمی شود، به نظر می رسد که مشمول بیمه بیکاری نمی شوند.
 
 این افراد در حالی نه بسته حمایتی می گیرند و نه بیمه بیکاری، که مجبور هستند برای تهیه لقمه نانی تلاش کنند و حتی خطر ابتلا به بیماری را به جان بخرند.  از سوی دیگر بحث حمایتی دولت برای اکثر آنها لحاظ نمی شود.
 
بخش زیادی از این کارگران اعلام می کردند که بسته دریافت نکرده اند و گزارش میدانی  هم حاکی از این است که این کارگران علاوه بر دریافت نکردن بسته های معیشتی که چندماهی است دولت بعد از گرانی بنزین پرداخت می کند، مشمول دریافت بیمه بیکاری در آسیب ویروس کرونا و باز هم بسته حمایتی دولت در هنگام شیوع  این ویروس نشده اند.
 در روزهای گذشته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور از خیرین جامعه خواست تا افراد نیازمند را شناسایی کند.
جهانگیری از خیرین جامعه خواست در روزهای فعلی به افراد نیازمند که ممکن است از چشم دولت دور نگه داشته‌اند و دولت نتواند شناسایی کند کمک کنند و نگذارند این قشر آسیب ببینند و نهادهای حمایتی مانند کمیته امداد و بهزیستی باید این افرادی که تحت پوشش نیستند را نیز مورد پوشش قرار دهد.
وی ادامه داد: ما حتی برای بنگاه‌های کوچک و متوسط به بالا هم که آسیب دیده‌اند فکر کرده‌ایم و 75 هزار میلیارد تومان با سود 12 درصد طی دو سال پرداخت در نظر گرفته‌ایم و امیدواریم کسی بیکار نشود. معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: ما 5 هزار میلیارد تومان به صندوق بیمه بیکاری کمک کردیم تا بتواند این گونه افراد را تحت پوشش قرار دهد.
جهانگیری تصریح کرد: کالاهای مورد نیاز بخش بهداشت و نیازهای ضروری مردم تأمین شده و فردا در جلسه ستاد اقتصاد در مورد تأمین ارز 4 هزار و 200 تومانی بحث خواهیم کرد تا کالاها تأمین و در اختیار مردم قرار بگیرد. وی ادامه داد: اگر گفته می شود در برخی از کالاها از ذخایر استفاده می‌کنیم چنین چیزی صحت ندارد؛ چراکه دغدغه‌ای نداریم و همین الان ورودی‌هایی که بنادر داریم بیش از ذخایر مورد نیاز ما است.
 این اظهارات در حالی است که هیچ یک از این کارگران امکانی برای ثبت نام دریافت بیمه بیکاری ندارند و امید می رود مانند سنوات قبلی از لیست شناسایی دولت حذف نشوند.
کاظم فرج‌اللهی، فعال کارگری نیز تصدیق کرده که  بسیاری از کارگران بیکار شده به دلیل عدم نظارت کافی تحت پوشش قانون کار و بیمه نبوده‌اند و بیمه بیکاری به آنها تعلق نمی‌گیرد. او هم‌زمان هشدار داده که تب و مرگ در کمین آن دسته از کارگرانی است که هنوز محصولات‌شان خریدار دارد و می‌توانند اسفند ماه، حقوقی به خانه ببرند.
بیشترین ضرر برای آن دسته از افرادی است که با قرنطینه درآمد خود را به طور کامل از دست داده اند. این دسته افراد نه حقوق ثابتی دارند و نه قراردادی دارند که بتوانند برای بیمه بیکاری اقدام کنند. معمولاً‌ هم از لیست دولت برای پرداخت بسته حمایتی حذف می شوند. البته پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است.
 آمارها نشان می دهد که حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد. اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد. امید می رود در شرایط فعلی که بخش زیادی از کارگران روز مزد هستند و مشمول بیمه بیکاری نمی شوند از بسته حمایتی دولت جا نمانند.
 طی تماس های متعدد با  معاونت روابط کار وزارت کار تلاش شد تا جزئیاتی دقیق تر از پرداخت های حمایتی این وزارتخانه و پرداخت بیمه بیکاری برای مشاغل مختلف اعلام  شود اما این تماس ها, طی چند روز متوالی بی نتیجه ماند و تلفن همراه مسئولان این معاونت پاسخگوی  مشکلات بخش عظیمی از کارگران نبود.
امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد و  گوش شنوایی برای حل مشکلات بخش عظیمی از کارگران که با فقر و بدهکاری دست و پنجه نرم می کنند وجود  داشته باشد.
خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .