• اعتراض شدید وزیر بهداشت: شعله هرگونه تصمیم آتش ‌به ‌اختیار دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت

  ناظر. وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار اعتراض شدید کرد.

 • اعلام وضعیت سفید برای بیمارستان‌های گیلان نابخردانه است

  ناظر. این مدیر جذاب نمی‌داند که این نامه چه میزان بار قانونی برای خود او ممکن است داشته باشد که بدون ذکر استنادات لازم و صرفا با قید تغییر در شرایط، وضعیت را سفید اعلام نموده است.

 • تعویق وام‌های قرض‌الحسنه، نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده است

  ناظر. سیاستگذاران نشان داده‌اند که گوش‌های بسته و دهان‌های باز دارند و در عالم سیاست، گربه ‌صفتی نیز سکه رایج است.

 • آقای روحانی! چرا جان مردم را به خطر می اندازید؟

  ناظر. چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟/ بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت می کنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!/ چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمی کنند باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!!/ وقتی که مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار می ورزد؟

 • از شایعه تا واقعیت؟!

  ناظر. هيچ گونه تغييري در نحوه محاسبه قيمت برق رخ نداده و اقلام عوارض و آبونمان كماكان براساس مبلغ صورتحساب و تعداد روزهاي دوره از طريق پيامك به شماره تلفن همراه مشترک اعلام می شود

 • امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

  ناظر. حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد/ اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد/ پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است

انتشار : 1399/3/22
قرار بود کلید دکتر روحانی سفره مردم را بزرگتر کند، نگران هستیم همان سفره کوچک خود را تا سال 1400 از دست بدهیم

قرار بود کلید دکتر روحانی سفره مردم را بزرگتر کند، نگران هستیم همان سفره کوچک خود را تا سال 1400 از دست بدهیم


گرانی ارز و تحریم در سال  1399بعنوان دلایل افزایش بی سابقه تورم کم بود، حالا کرونا هم به آن اضافه شد.  امروز تورم به اندازه ای افزایش یافته که مردم در رنج کامل هستند.

به گزارش ناظر، مردمی که از گرانَی سرسام آور کالاهای اساسی و مایحتاج عمومی به تنگ آمده اند. مرَدمی که بارها اعلام کرده اند که حتی برای تامین ضروریات یک زندگی عادی هم در اوج مشکلات هستند اما ظاهرا گوش شنوایی نیست!

بررسی قیمت کالاهای اساسی از ابتدای سال 1399 در سبد خانوار نشان می دهد که بی سر و صدا چندین بار افزایش داشته اند. قیمت  کالاهای اساسی به سرعت در حال افزایش بوده و نظارتها به گونه ایست که کمتر فروشگاهی ، به نصب اتیکت اقدام می کند!

بعضی اوقات هم برخی مسئولان در مصاحبه های رنگارنگ، چنان از آرامش در بازار با نمودارها صحبت می کنند که انگار خبر ندارند، رمقی برای سرپرستان خانوار در مقابله  با لجام گسیختگی تورم و کاهش ارزش پول ملی باقی نمانده است و با این اخبار، داغ شان تازه می شود! آمار رنگارنگ کاهش تورم وقتی در زندگی مردم محسوس نباشد، چه فایده ای دارد؟ این آمارها مورد قبول مردم نیست و مدعی هستند واقعیت ندارد.

مردم اکنون به این نتیجه رسیده اند ریشه گرانی ها و تورم نفس گیر فقط در تحریم ها نیست و سوء تدبیر و  نظارت مقطعی و عدم برنامه ریزی بلند مدت باعث رشد سلطانها و قرار گرفتن مردم در تنگناهای شدیدتر اقتصادی شده است. هرچند انداختن تقصیر گرانی به گردن دلالان و واسطه ها دلیل قانع کننده ای نبوده، زیرا از ابتدای انقلاب اسلامی بوده اند، هستند و همچنان خواهند بود.

البته قصد نداریم تمام تلاشهای دولت را کم رنگ جلوه دهیم اما ظاهرا کلید دکتر روحانی به کنترل و مهار تورم کارساز نبوده و هر بار هم گرانی سرسام آور سر وقت یک کالا رفت، اعلام می شود حباب است و خواهد ترکید! آن روزها ی انتخابات ریاست جمهوری  قرار بود کلید دکتر روحانی سفره مردم را بزرگتر کند، اما اکنون نگران هستیم همان سفره کوچک خود را تا سال 1400 از دست بدهیم. کار ما الان بجایی رسیده که اگر سلطان جنگل هم باشیم، تاب و تحمل مقابله با چنین لجام گسیختگی در تورم ، امکان پذیر نیست.

شاید دولت تدبیر به جای پیدا کردن ریشه ی مشکلات اقتصادی و حل آن، دنبال مقصر می گردد تا سریع افکار عمومی را آرام کنند . اما مردم از مسئولان خود انتظار دارند بجای قربانی کردن مدیران و وزاری خود، توضیح دهند که چه برنامه ای برای عدم تکرار چنین موضوعاتی در آینده دارند؟ چرا امروز سبد کالای خانوار به طلا و ارز وصل شده  و حباب قیمت طلا و ارز ، تن مردم را گاه و بیگاه می لرزاند؟ امروز مواد غذایی روی گرانی را سفید کرده و وضعیت به گونه‌ای است که غذاهای ساده هم در این کشور، لاکچری شده است.

در حالی که گرانی در کشور بیداد می کند  ، مشخص نیست آن همه جلسات تنظیم بازار و نظارت مقطعی بر بازار چه نتیجه ای دارد؟ بارگذاری اخبار جلسات تنظیم بازار در رسانه های نوشتاری و مجازی و حتی پرتال سازمان های متولی هم تاثیری در سفره خانوارها نداشته و قیمت کالاهای اساسی در برخی موارد  بی توجه به نتیجه این جلسات، بیش از 100 درصد در مقایسه با  همین زمان در سال گذشته افزایش را تجربه نموده است!

مشخص نیست چرا در کشوری که دستگاههای نظارتی مختلف در خصوص تنظیم بازار مشغول فعالیت هستند اما همچنان باز شاهد رشد و نمو قارچ گونه  انواع و ارقام سلطانها مثل سلطان گوشت، سلطان شکر، سلطان خودرو، سلطان سکه، سلطان کاغذ، سلطان ارز، سلطان دلار، سلطان قیر و ... هستیم؟! سلطانهایی که در طول دو سال گذشته نفس مردم را گرفتند و جیب مردم را خالی کردند و با تبر، ریشه اقتصاد کشور را هدف قرار داده اند.

این سوال که مسئولان تنظیم بازار چه باری از روی دوش مردم بر می دارند هم بی پاسخ مانده است! اینکه چرا تبر مسئولان تنظیم بازار تیز نیست و چرخ زندگی مردم نمی چرخد؟ امروز حتی اشکنه هم غذای لاکچری  و از سفره مردم خارج شده است.

آقای روحانی، آن روزهای انتخابات قرار بود مشکلات اقتصادی مردم شکلات شود . چه زمانی چنگ این گرانی از روی گلوی مردم برداشته می شود؟

آقای روحانی، با شعار دادن مشکلات اقتصادی مردم حل نمی شود. محاصره اقتصادی خانوار در دو سال گذشته به حدی تنگ تر شده که دیگر برای مردم تحملی وجود ندارد. قشر بازنشسته ، حقوق بگیر ، کارگر با اشتباهات در تصمیمها فقیرتر شده اند و درآمدشان صرفا کفاف زنده ماندن را می دهد. آیا مسئولانی که تفاوت حقوق، نوع و سطح زندگی شان در مقایسه با اقشار ضعیف جامعه نجومی است ، می توانند برای اقتصاد خانوارهای فقیر تصمیم سازی کنند؟

آقای روحانی، شتر سواری دولا دولا نمی‌شود یا باید زنگی زنگ باشیم یا رومی روم. اگر مسئولان توان کنترل و نظارت بر بازار را ندارند بروند و جایشان را به افراد متخصصص و با تجربه بدهند تا یکبار برای همیشه تکلیف با بازار مشخص و قیمتها پایدار شود.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .