• اعتراض شدید وزیر بهداشت: شعله هرگونه تصمیم آتش ‌به ‌اختیار دامن نظام سلامت و اقتصاد کشور را خواهد گرفت

  ناظر. وزیر بهداشت به اقدام ناگهانی وزارت صمت درباره بازگشایی مشاغل و مراکز کسب و کار اعتراض شدید کرد.

 • اعلام وضعیت سفید برای بیمارستان‌های گیلان نابخردانه است

  ناظر. این مدیر جذاب نمی‌داند که این نامه چه میزان بار قانونی برای خود او ممکن است داشته باشد که بدون ذکر استنادات لازم و صرفا با قید تغییر در شرایط، وضعیت را سفید اعلام نموده است.

 • تعویق وام‌های قرض‌الحسنه، نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده است

  ناظر. سیاستگذاران نشان داده‌اند که گوش‌های بسته و دهان‌های باز دارند و در عالم سیاست، گربه ‌صفتی نیز سکه رایج است.

 • آقای روحانی! چرا جان مردم را به خطر می اندازید؟

  ناظر. چرا اینقدر اصرار به بازگشایی سریع بانکها و ادارات دارید؟/ بیش از یکماه است که خودتان به شدت رعایت می کنید و تمامی جلسات تان را از طریق ویدئو کنفرانس مدیریت می کنید و در جلسه هیأت دولت نیز فقط خودتان با نفر بغل دستی چند متر فاصله دارید!!!/ چنانچه عده ای ناآگاه و یا بی وجدان، موقعیت بحرانی کشور را درک نکرده و به توصیه ها و اخطارهای مقامات مسئول و "ستاد مقابله با کرونا" توجه نکرده و نمی کنند باید با آنان شدیدترین برخوردها را انجام داد!!/ وقتی که مجلس شورای اسلامی بطور کامل تعطیل است و برخی از دستگاههای وابسته به دولت و حتی تمامی مجموعه های خصوصی و غیردولتی نیز تقریباً تعطیل و یا نیمه تعطیل میباشند، پس چرا دولت به باز بودن و فعالیت بانکها و ادارات در این ایام بحرانی اصرار می ورزد؟

 • از شایعه تا واقعیت؟!

  ناظر. هيچ گونه تغييري در نحوه محاسبه قيمت برق رخ نداده و اقلام عوارض و آبونمان كماكان براساس مبلغ صورتحساب و تعداد روزهاي دوره از طريق پيامك به شماره تلفن همراه مشترک اعلام می شود

 • امیدواریم گوش مسئولان, مانند گوشی هایشان نباشد

  ناظر. حدود 90 درصد از کارگران زیرخط فقر هستند و دولت توجهی به آنها ندارد/ اکثر حمایتی های دولتی ها در کلام خلاصه و به مرحله عمل نمی رسد/ پرداخت نهایتاً‌ 600 هزار تومانی دولت مگر چقدر می تواند به آنها برای امرار معاش زندگی کمک کند در شرایطی که به گفته ی نمایندگان کارگران حداقل سبد معیشت کارگران 4 میلیون و 940 هزار تومان است

انتشار : 1399/4/5
جیب خالی، پز عالی!

جیب خالی، پز عالی!


همانگونه که پیش بینی می‌شد ماجرای اصلاح تعرفه خدمات سلامت وارد دالان‌های قضایی و اداری گردید، بدون آنکه مشخص شود زیان زیان‌دیدگان، اتلاف سرمایه و توان سرمایه‌گذاران و آینده مبهم نیروهای انسانی را چه کس یا کسانی باید پاسخ‌گو باشند؟

به گزارش ناظر و به نقل  از پالنا، سیاستگذار در حالی با سبک ‌سری عامدانه ماجرای دستمزدهای جامعه پزشکی را غیب و محال می‌کند که فشار واقعی روزانه و ساعتی بر گردن و گرده این جامعه ادامه دارد، به نحوی که روزانه ۳ مرکز خصوصی (مطب) درخواست تعطیلی خود را به سازمان صنفی ارائه می‌کنند.

شعارهای پر طمطراق در مورد تاب آوری بنگاه‌ها هنوز از دهان همگی مسئولین نیفتاده است اما نحوه قیمت گذاری خدمات سلامت حتی با بدیهیات اولیه علم اقتصاد همخوانی ندارد.

سیاستگذار دائم بر طبل پر سر و صدا اما تهی از واقعیت خود می‌کوبد که قصدش حمایت همه جانبه از جان بیماران است. اما در مقام عمل جیبی خالی دارد که البته همراه با پزی عالی است.

درحالی سیاست‌های عوام پسندانه در حمایت مطلق از بیماران و خانواده هاشان فریاد می‌شود که حتی در تامین بسته های پایه نیز نقصان جدی وجود دارد. سیاستگذار در حالی به شیوه نابود سازی بخش خصوصی ادامه می‌دهد که حتی هم اینک نیز در بخش دولتی توان پاسخگویی را ندارد و دچار سر ریز شدید مطالبات و تقاضای خدمات و کمبود شدید امکانات و منابع است چه رسد به آنکه لازم باشد گروه بیشتری را نیز به دندان بکشد.

لجاجت، عناد، کم عمقی در تحلیل و نبود راهبرد مشخص در زمینه نقش و اثر بخشی خصوصی درمان (در همه رده‌ها از مطب تا بیمارستانها و درمانگاه های تخصصی) ریشه این بی سامانی است. در بخش دولتی و عمومی نیز حدیث تلخ و پر غصه اکثریت همکاران‌مان مانند دانشجویان پزشکی، دستیاران، نیروهای طرحی و ضریب کا و بسیاری از هیات‌های علمی و درمانی در گذران معیشت خود همچنان ادامه دارد و کامشان با تصویر آینده‌ای این چنین، تلخ‌تر و صبر ناممکن‌تر می‌شود.

به هر حال جامعه پزشکی نیز مانند بسیاری از دیگر شهروندان دچار آسیب‌های ناشی از بی سر و سامانی اقتصادی شده و خواهد شد. اما گروه پزشکان و قانون هنوز معتقد است که حقوق اساسی بشری مانند حق حیات، حق زیست شرافتمندانه از طریق یک شغل مشروع و حق بشری آینده خواهی مطلوب به جامعه پزشکی این توان و اجازه را می‌دهد که به هر طریق ممکن جان، شغل و اعتبار خود و خانواده و مستخدمین خودرا حفظ نماید و از در غلطیدن به مهلکه مرگ‌آوری  که سیاستگذار با عدم درایت برای او ساخته است، حذر کند و آن کس که سزاوار سرزنش است، آن کسی است که بستری تا این حد ناهموار را فراهم آورده است.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .