انتشار : 1399/6/22
رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت: موضوعات اتحادیه ربطی به مطبوعات و خبرنگاران ندارد!! نماینده تعاون روستایی در انتخابات، رافت اسلامی اتخاذ کرد؟!

رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت: موضوعات اتحادیه ربطی به مطبوعات و خبرنگاران ندارد!! نماینده تعاون روستایی در انتخابات، رافت اسلامی اتخاذ کرد؟!


به گزارش ناظر و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز، ثبت تغییرات انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت علیرغم تایید صحت روند برگزاری مجمع و  انتخابات از سوی رییس مجمع و حضور نماینده تعاون روستایی گیلان ، از بهمن ماه 1398 تاکنون در هاله ای از ابهام قرار دارد؟  انتخاباتی که بسیاری از سهامداران ان اتحادیه ادعا می کنند در 6 ماه گذشته در تعاون روستایی گیلان بلاتکلیف بوده و برای ثبت به مراجع ذیصلاح ارسال نمی شود.

این اتحادیه از 33 شركت تعاوني روستايی (مجمع عمومي) با 5 نماينده (هیئت مديره ) ، یک نفر بازرس و 55 هزار سهامدار که غالبا کشاورز هستند ، تشکیل شده است. گفتنی است سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت 5 نماینده اصلی و دو نماينده علی البدل درهیئت مدیره  دارند که با رای 33 نماینده شرکت تعاونی های روستایی شهرستان رشت درمجمع عمومی انتخاب می شوند.

انتخابات هیئت مدیره این اتحادیه که بر اساس ادعای بسیاری از سهامداران در فضایی سالم، آزاد و پس از چند بار فراخوان برگزار شد ، در طول 6 ماه گذشته دستخوش اتفاقاتی کم نظیر و یا بی نظیر از سوی اداره تعاون روستایی شهرستان رشت شده است! از  حذف سه کاندید منتخب ، معرفی هیئت مدیره جدید تا تغییر و یا اصلاح صورتجلسه انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان رشت 5 ماه پس از برگزاری آن بصورت دست گردان از جمله مواردی است که موجی از اعتراضات سهامداران را در پی داشته و آنان را با شوک بزرگی روبرو کرد .

اینکه چرا تعاون روستایی گیلان تلاش و اصرار مضاعفی برای برکناری اعضای هیئت مدیره منتخب مجمع اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت دارد ، در حالی که فرآیند این انتخابات بصورت قانونی و بر اساس اساسنامه اتحادیه برگزار شد، سئوالی است که تاکنون  پاسخی در این خصوص به سهامداران داده نشده است؟ سهامداران می گویند: آیا موضوعی مهمتر از حذف آنان در تعاون روستایی گیلان وجود ندارد که جلسات بسیاری در این راستا در اداره شهرستان و استان برگزار می شود؟!

انتشار آگهی برگزاری مجمع از سوی این اداره بدون طرح موضوع و بررسی در هیئت مدیره اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان رشت هم خبر دیگری بود که باعث ابهام و سر در گمی  سهامداران این اتحادیه شد! خبری که بار دیگر بسیاری از سهامداران نتوانستند به سادگی از کنار آن بگذرند.

آیا اراده تعاون روستایی گیلان سبب می شود سهامداران اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از مواضع خود کوتاه بیایند؟  یا اینکه باید منتظر افزایش تنش های احتمالی پس از ابطال انتخابات بهمن 1398 هیئت مدیره این اتحادیه از جانب تعاون روستایی استان گیلان باشیم؟

بر اساس مفاد اساسنامه این اتحادیه هیچ مقامی  در امور اتحادیه تعاون روستایی غیر از مجمع عمومی و هیئت مدیره، حق دخالت ندارد . همچنین بر اساس اظهارات افلحه مظلوم رییس مجمع انتخابات بهمن 1398 در مصاحبه ای پیش از این، بلاتکلیفی نتیجه برگزاری انتخابات اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت خلاف مفاد اساسنامه است و عدم توجه به رای سهامداران و اقدامات غیر مستند و شفاف باعث می شود، هیئت مدیره این اتحادیه به جولانگاه افراد غیر متخصص و نا آگاه تبدیل شده که خسران مالی و معنوی آن در نهایت از جیب کشاورزان مظلوم و زحمتکش بعنوان سهامدار پرداخت می شود.

سهامداران می گویند: برخی نظارت بر انتخابات را با دخالت اشتباه گرفته اند و برخورد تعاون روستایی گیلان در ابطال انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت توجیه حقوقی ندارد و تایید و یا عدم تایید تعاون روستایی استان گیلان، مشروعیت این انتخابات را زیر سوال نمی برد .

همچنین آنان مدعی هستند بر اساس  اساسنامه  حداکثر تا دو ماه پس از برگزاری انتخابات، باید تغییرات در هیئت مدیره به اداره ثبت ارسال شود . چرا تعاون روستایی گیلان شش ماه پس از انتخابات ، نسبت به ثبت تغییرات اقدام نکرد؟ آیا تعاون روستایی استان گیلان حق دخالت در انتخابات این اتحادیه را دارد؟ پشت پرده تاخیر چندین ماهه عدم ثبت تغییرات هیئت مدیره اتحادیه تعاونی روستایی شهرستان رشت چیست؟

با توجه به پرسش های فراوان سهامداران این اتحادیه در زمینه دلایل قانونی ابطال انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت و عدم پاسخگویی مسئولان متولی ، پیگیری خبرنگار اسرار امروز از حبیب میرزا نژاد  رییس هیئت مدیره این اتحادیه به درخواست بیش از یک پنجم اعضای مجمع برای ابطال انتخابات و برگزاری انتخابات مجدد ختم شد.

رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت در یک گفتگوی تلفنی گفت: 15 -16 شرکت تعاونی و بیش از یک پنجم اعضای مجمع  تقاضا برگزاری انتخابات مجدد کردند و پای درخواستشان را مهر زدند تا انتخابات بهمن 1398 ابطال شود.

وی در پاسخ به اینکه دلایل ابطال انتخابات بهمن 1398 این اتحادیه چیست؟ تاکید کرد: دلایل آن را نمی دانم و شما از مسئولان تعاون روستایی گیلان و اداره آموزش سئوال کنید!!!

رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت افزود: مجمع ما علی البدل ندارد و 50 درصد اعضای حاضر در آن مجمع، صورتجلسه هیئت مدیره نداشتند و انتخابات همان روز باید باطل می شد و رییس مجمع باید استراحت می داد تا اعضا صورتجلسه را تهیه کنند. بیشتر از این در جریان نیستم؟!

وی در پاسخ به اینکه چرا نماینده سازمان تعاون روستایی حاضر در انتخابات از ادامه برگزاری آن جلوگیری نکرد؟ گفت: نماینده سازمان تعاون روستایی در همان مجمع اعلام کرد احتمال ابطال این انتخابات وجود دارد اما بر اساس تقاضای اعضای مجمع مبنی بر اتخاذ رافت اسلامی ، اجازه ادامه برگزاری فرایند قانونی انتخابات را داد.

وی تاکید کرد: در جلسه هیئت مدیره این اتحادیه ، من و آقای منوچهر روشن بعنوان دو عضو هیئت مدیره، موافقت خود را با ابطال انتخابات بهمن 1398 اعلام کردیم و البته سه عضو هیئت مدیره این اتحادیه با برگزاری انتخابات مجدد مخالفت کردند.

میرزا نژاد گفت: بیشتر مطبوعاتی ها آن چیزی که در مصاحبه ها گفته می شود نمی نویسند برای اینکه تیراژ فرو ش شان بالا برود. بنده هیچ کاره ام و دیگر به من زنگ نزنید!

رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت اضافه کرد: برادر من ، شما اشتباه می کنید و جوی آرام را متشنج می کنید. دلیل اینکه شما در این مسئله ورود می کنید، چیست؟ برای من مشخص نیست!! این موضوعات به شما ارتباط ندارد . رسانه نباید دخالت کند.شما به من یاد می دهید؟ مرا  نصیحت می کنید ؟

وی  که بعنوان رییس هیئت مدیره این اتحادیه برای پیگیری مطالبات، انتقادات و سئوالات  انتخاب شده است تلفن را بدون شنیدن بقیه سئوالات دیگر سهامداران قطع کرد.

 

 

برای پیگیری بیشتر موضوع با نایب رییس هیئت مدیره این اتحادیه  تماس گرفتیم. حسین فعال با تاکید به اینکه به هیچ وجه با برگزاری انتخابات مجدد موافق نیستیم، گفت: انتشار آگهی برگزاری مجمع توسط اداره تعاون روستایی شهرستان رشت بر خلاف اساسنامه بوده و قانونی نیست.

وی گفت: اگر هم چنین تقاضایی از سوی سهامداران وجود داشته باشد، ابتدا باید در هیئت مدیره اتحادیه طرح و بررسی شود. چگونه چنین تقاضایی پیش از ارجاع به هیئت مدیره ، به اداره تعاون روستایی شهرستان رشت ارسال شده است؟ چرا مستندات چنین تقاضایی به هیئت مدیره این اتحادیه ارائه نمی شود؟

فعال در پاسخ به این سئوال که آیا هیئت مدیره در جریان تقاضای بیش از یک پنجم اعضای مجمع برای برگزاری انتخابات مجدد قرار دارد؟ گفت: هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از تقاضای یک پنجم اعضا برای برگزاری انتخابات مجدد خبری ندارد و اگر هم چنین تقاضایی به اداره تعاون روستایی شهرستان رشت ارسال شده و بر اساس آن آگهی برگزاری مجمع منتشر شده است، خارج از چارچوب اساسنامه می باشد.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: مجمع باید به هیئت مدیره در خصوص ابطال انتخابات قبلی و برگزاری انتخابات مجدد اختیار بدهد و نمی تواند به تعاون روستایی تقاضا بدهد. زیرا سازمان تعاون روستایی نقش هدایت و نظارت را بر عهده دارد.

وی تصریح کرد: آگهی برگزاری مجمع باید بر اساس اساسنامه با امضای هیئت مدیره انتشار یابد در صورتیکه انتشار آگهی برگزاری مجمع و انتخابات مجدد از سوی اداره تعاون روستایی شهرستان رشت در 17 شهریور، بدون اطلاع و ارجاع تقاضای مجمع به هیدت مدیره منتشر شده است؟

این مقام مسئول یادآور شد: در طول دو سال گذشته بیشتر جلسات این اتحادیه به اصرار مسئولان سازمان در محل تعاون روستایی برگزار می شد و باعث شده بود تا از اتحادیه فاصله بگیریم. اما در جلسه ای که با حضور 5 عضو هیئت مدیره و در محل اتحادیه در خصوص برگزاری انتخابات مجدد برگزار شد  اکثریت اعضای هیئت مدیره به صراحت مواضع خود را در چار چوب اساسنامه اعلام کردند و با ابطال انتخابات هیئت مدیره در بهمن 1398 مخالفت نمودند.

نایب رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت با اشاره به ماده 56 بعنوان دلیل مطروحه  ابطال انتخابات این اتحادیه از سوی تعاون روستایی گیلان، گفت: بر اساس ماده 56 اساسنامه، نخستین هیئت مدیره این اتحادیه پس از تاسیس ، در سال 1342 اقدام به ثبت تغییرات در مراجع ذیصلاح نموده است و مشخص نیست ادعای مسئولین تعاون روستایی در این راستا چه مبنایی دارد؟

وی خاطرنشان کرد: منظور از مقامات مجاز برگزار کننده مجامع  در ماده 28 اساسنامه چه کسانی هستند و بر اساس کدام مفاد اساسنامه، هیئت مدیره این اتحادیه حق برگزاری یا تصمیم گیری در مورد چنین مجمعی ندارد؟

فعال در پاسخ به سئوالی در خصوص تغییر و تصحیح صورتجلسه انتخابات هیئت مدیره این اتحادیه از سوی  تعاون روستایی شهرستان رشت گفت: تغییر و اصلاح صورتجلسه انتخابات این اتحادیه 5 ماه پس از انتخابات بصورت غیرقانونی از سوی اداره تعاون روستایی شهرستان رشت انجام شد که با اعتراض سهامداران، ابطال گردید.

حال سئوالات زیادی در پی اقدام به انتشار آگهی برگزاری مجمع برای انتخابات هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت از سوی اداره تعاون روستایی شهرستان رشت بر خلاف خواسته هیئت مدیره این اتحادیه ایجاد شده است.

1- با توجه به اینکه هیئت مدیره می تواند با تصمیم مجمع انتخاباتی را ابطال یا مجددا برگزار کند، انتشار آگهی برگزاری مجمع و انتخابات مجدد اتحادیه در 17 شهریور سالجاری  بدون مهر و امضای هیئت مدیره و مدیرعامل اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت توسط اداره تعاون روستایی شهرستان رشت بر چه اساسی صورت گرفته است؟

2- اگر بیش از یک پنجم اعضای مجمع تقاضای برگزاری مجدد انتخابات هیئت مدیره را داشتند ، چرا درخواست آنان به اتحادیه ارسال نشده است؟

3- اگر بر اساس ادعای رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت ، انتخابات اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت بر اساس اتخاذ رافت اسلامی از سوی نماینده سازمان تعاون روستایی صورت گرفت ، چرا پس از 6 ماه بلاتکلیفی آن از سوی تعاون روستایی گیلان،  ابطال و اصرار بر برگزاری انتخابات مجدد می شود؟

4- آیا اساسا نماینده تعاون روستایی حاضر در این مجمع بجای جلوگیری از برگزاری انتخابات خارج از چارچوب اساسنامه و یا ترک این مجمع، اجازه اتخاذ تصمیمات بر اساس رافت اسلامی را دارد؟

5- چرا اداره تعاون روستایی شهرستان رشت ، درخواست بیش از یک پنجم اعضا این اتحادیه را در ابتدا به هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت  ارجاع نداد؟!

6- اگر دلیل ابطال انتخابات بهمن 1398 کم کاری اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت در عدم ثبت تغییرات هیئت مدیره بیش از 6 ماه است ، آیا ماده 28 در راستای عدم ثبت تغییرات اتحادیه تعاونی روستایی دامداران و شرکت تعاونی روستایی کنارسر پس از 9 ماه برگزاری مجمع و یا شرکت تعاونی سپید رود پس از 5 سال برگزاری مجمع اعمال و مجمع آنان ابطال می شود؟

7- وقتی هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت در بهمن ماه 1398 اقدام به برگزاری مجمع و انتخابات هیئت مدیره نموده، به چه استنادی ماده 28 اساسنامه بعنوان دلیل ابطال آن انتخابات عنوان می شود؟

8-اگر مجمع اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت در بهمن 1398 از سوی تعاون روستایی گیلان بر اساس ماده 28 اساسنامه ابطال اعلام شده است، چرا در آگهی منتشره شده اداره تعاون روستایی شهرستان رشت دستور جلسه ای در خصوص بررسی سود و زیان 1397 این اتحادیه نشده و آیا صرفا هدف از برگزاری این مجمع، حذف منتخبین مجمع در بهمن 1398 است؟

پایگاه اطلاع رسانی اسرار امروز با توجه به ادعای رییس هیئت مدیره اتحادیه تعاون روستایی رشت مبنی بر اینکه بیشتر مطبوعاتی ها آن چیزی که در مصاحبه ها گفته می شود نمی نویسند برای اینکه تیراژ فرو ش شان بالا برود.، بدون حذف یا برداشت سلیقه ای، مطالبی که رییس و نایب رییس هیئت مدیره در گفتگوی تلفنی عنوان کردند بی کم و کاست و عینا منتشر نموده و تلاش می کند تا بتواند بعنوان نماینده افکار عمومی، پاسخ سئوالات سهامداران شبکه تعاون روستایی گیلان را از مسئولان متولی و دستگاههای نظارتی دریافت و به سمع و نظر مردم گیلان برساند.

گفتنی است این انتخابات که قرار بود در 17 شهریور و راسا توسط اداره تعاون روستایی شهرستان رشت برگزار شود ، با دستور قضایی از برگزاری آن جلوگیری شد و همچنین مقرر گردید تا نسبت به ثبت تغییرات انتخابات بهمن ماه سال گذشته اتحادیه تعاون روستایی شهرستان رشت اقدام گردد.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .