انتشار : 1399/10/1
برخی شعبان بی مخ های مجازی جوجه را اول پاییز می شمارند؟! حکایت حسنی و شهرداری رشت!

برخی شعبان بی مخ های مجازی جوجه را اول پاییز می شمارند؟! حکایت حسنی و شهرداری رشت!


به گزارش ناظر، سکان شهرداری رشت در دوره فعالیت پنجمین شورای شهر، چندین بار دست به دست شد و عمر مدیریتی شهرداران وقت به دلیل دعواها و تنشهای اعضای شورای شهر رشت با یکدیگر بسیار کوتاه بود. هر چند برخی اعضای شورای شهر کارنامه خود را مثبت ارزیابی می کنند اما مردم شهر رشت معتقدند کارنامه پنجمین شورای این شهر سیاه و منفی است و بیشتر عمر این شورا، به دعواها و عزل و نصب های شهردار و مدیران شهری گذشته است.

زمان زیادی از شروع فعالیت سید محمد احمدی بعنوان شهردار رشت نمی گذرد اما خبرها و تصاویر زیادی از دید و بازدیدها ، امضای سندهای همکاری و تفاهم نامه و ... منتشر می شود. احمدی علیرغم که پیش از این سابقه حضور در مدیریت شهری را نداشت، خود را برای این کارزار خطیر کاندید کرد و در نهایت با رای شورا از وزارت کشور به شهرداری کوچ نمود.

اما آنچه در این مدت کوتاه باعث تعجب مردم کلانشهر رشت شده است ، اظهار نظرهای عجیب از سوی افراد غیرمتخصص در خصوص عملکرد وی بعنوان شهردار است. برخی شعبان بی مخ های مجازی با توجه به اینکه یک ماه از فعالیت وی می گذرد طوری در مطالب خود از عملکرد شهردار رشت دفاع می کنند که انگار  هری پاتر، مرد عنکبوتی و یا زرو وارد میدان شده و می خواهد معضلات 40 ساله این شهر را حل کند. همچنین ادعا می کنند شهرداری رشت با حضور احمدی به آرامش رسیده و  شورانشینان مجذوب اقتدار و تجربه وی شده اند!

اینکه چرا و به چه دلایلی شعبان بی مخ های مجازی در ابتدای راه، این چنین پررنگ و لعاب از شهردار رشت می نویسند ، سئوالی است که باید به مردم این شهر پاسخ دهند؟ یا اینکه بر اساس چه شاخصه هایی در این مدت کوتاه در خصوص عملکرد شهردار رشت جوجه را اول پاییز شمرده اند ، سئوال دیگری است که تاکنون پاسخی برای آن ارائه نکرده اند؟ شاید به یاد ندارند که هر شهرداری سکان مدیریت این شهر را در دوره پنجم به دست گرفت اعضای محترم شورای شهر به به و چه چه راه انداختند و به مردم وعده ها دادند که در نهایت سراب شامل حال مردم شد و کار به استیضاح کشید.

شاید نمی دانند که کار احمدی در شهرداری رشت با توجه به اینکه اکنون در چارچوب سیاست‌ها و تحت نظارت شورا سکان اداره امور اجرایی مدیریت شهری را به عهده دارد با مدل کار وی در وزارت کشور کاملا تفاوت دارد. بنابراین وی در شهری که معضلات بسیاری نظیر زباله سراوان، گوهررود و زرجوب، ساخت و سازهای بدون مجوز، ترافیک و ... دارد مسیر بسیار سختی تا پایان این دولت در پیش رو خواهد داشت و هر نوع نتیجه گیری برای اظهار نظر در خصوص عملکرد وی در این مدت کوتاه فعالیت بسیار زود و قابل اعتماد نیست و مردم با چنین قضاوتهای عجولانه اقناع نمی شوند.

مردم کلانشهر رشت می گویند: « احمدی اگر پروژه های نیمه تمام شهر را به اتمام برساند ، هنر کرده و انتظار دیگری در این مدت کوتاه از وی نداریم. آنان اعتقاد دارند علیرغم انتقاداتی که نسبت به عملکرد دکتر محمد علی ثابت قدم شهردار اسبق رشت وجود داشت، ولی پس از استیضاح وی تاکنون در این شهر خبری از پروژه های عمرانی کلان نشد.»

هر چند برخی مدیران شهری و یا شورانشینان از ثابت قدم انتقاد می کنند که بدهی زیادی برای شهر رشت گذاشت اما نمی توان این نکات را هم نادیده گرفت که در قبال بدهی های سنگین پروژه های زیادی از جمله پیاده راه فرهنگی ، جمع آوری آبهای سطحی، جمع آوری حلبی آباد میدان زرجوب ، اجرای 22 پارک محلی، تملک و آزاد سازی حاشیه رودخانه ها و ... را به یادگار گذاشت.

مردم کلانشهر رشت می گویند:« پس از استیضاح ثابت قدم، شهرداران وقت مدعی بودند بدهی سنگین داریم و پول نداریم کار کنیم! اینکه برای مدیران ما همه امکانات و ابزار اجرای پروژه های عمرانی فراهم باشد تا کار کنند، هنر نیست . شهردارانی هم آمدند ادعاهای زیادی داشتند ولی عملی نکردند و دروغ گفتند و در نهایت از اینجا رفتند بدون اینکه پاسخگوی وعده های خود باشند. این شهر در دوران بحران مالی و درآمد شهرداری با مدیریت ثابت قدم، شاهد دوره‌ای  کارآمد و پرخاطره در مدیریت شهری بود. »

آنان یادآور شدند: « شهرداری رشت پس از ثابت قدم  از عمل به وظایف ذاتی و قانونی خود باز ‌ماند و درگیر حواشی شورانشینان شد که رکود ، رخوت ، نابسامانی و هدر رفت منابع و زمان در حوزه مدیرت شهری نتیجه آن شد.»

مردم این شهر می گویند:« آنچه امروز مشهود است عدم پاسخگویی متناسب به مطالبات مردم از سوی شهرداری رشت است.»

مصداق این موضوعات در این شهر پر از مشکلات، بسیار است. می توان به فرآیند طولانی اجرای برخی پروژه های عمرانی در این شهر اشاره کرد که اشک مردم را در آورده و ظاهرا کسی هم پاسخگوی ضایع شدن مال ، جان و زمان مردم نیست.

مردم این شهر می گویند:« جناب احمدی بجای اینکه با چکمه جلوی دوربین های عکاسی و فیلمبرداری حاضر شود فکری به حال پروژه های نیمه تمام شهرداری کند تا کام مردم با چنین پروژه هایی تلخ نشود. اینکه در فصل بارندگی و پس از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ، آب در شهر باران آبروی مدیریت شهری را ببرد یا در فصل زمستان، برف کام مردم را تلخ و سیاه کند ، چه معنایی دارد؟»

آنان می گویند:« اجرای پروژه های عمرانی شهرداری رشت در برخی موارد حکایت حسنی است که به مدرسه نمی رفت و اگر هم می رفت، جمعه می رفت. پروژه های عمرانی در استان گیلان با توجه به شرایط جوی مشخص می تواند با برنامه ریزی مشخص در 6 ماهه اول اجرا شود اما متاسفانه چنین پروژه هایی در این شهر پر ترافیک در فصل بارندگی و با کندی در حال انجام است بعنوان مثال در خیابان شریعتی و ابتدای بازر بزرگ مدت زیادی است که برای اجرای پروژه ، حفاری و کنده کاری شده اما آن قدر کند پیش می رود که باعث آزار روح و روان کسبه و مردم شده است.»

اینکه چرا چنین پروژه هایی تابلوی روز شمار ندارند یا زمان مشخصی برای پایان آن در محل اجرای پروژه تعریف نشده، سئوالی بدون جواب است که به نظر می رسد مهمترین کاری که در این راستا سید محمد احمدی می تواند انجام دهد تعیین و تکلیف جدول زمانبندی چنین پروژه هایی می باشد .

ای کاش شهردار رشت در یک نشست خبری با خبرنگاران در ابتدای شروع بکار خود اعلام می کرد تا خرداد 1400 چه برنامه ای برای شهر رشت دارد تا فضای ناامیدی نسبت به شهرداری رشت از بین برود. باید منتظر بود و دید شهردار رشت تا پایان فعالیت دولت تدبیر چه یادگاری از خود می تواند بجا بگذارد.

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .