انتشار : 1400/12
مافیای بازار برای سفره مردم نسخه می‌پیچند دیوار حاشا در این زنجیره خیلی بلند است

مافیای بازار برای سفره مردم نسخه می‌پیچند دیوار حاشا در این زنجیره خیلی بلند است


به گزارش ناظر، سبدغذایی خانوارها در چند سال اخیر به محلی برای یکه‌تازی و سودجویی سوداگرانی قرار گرفته که نان خود را با خون مردم خیس می‌کنند و در این میان متولیان تشکل‌های مرتبط نیز برای پاک ‌کردن صورت ‌مساله و در حالیکه نسبت به ‌دلایل بروز مشکلات آگاهی کامل داشته و حتی افراد و گروه‌های دست‌ اندرکار که قطعا از میان فعالان صنفی بوده را به‌ خوبی می‌شناسند با گرفتن انگشت‌ اتهام خود به ‌سمت دلالان که برای همه حوزه‌ها به ‌عنوان اسم رمزی برای پوشش بی‌کفایتی‌ها روسای تشکل‌هاست، بهانه‌تراشی می‌کنند.

به گزارش آرمان ملی، این روند که تقریبا هر از چند گاهی در برخی از حوزه‌ها نمود پیدا می‌کند هم ‌اکنون در حوزه برنج و گوشت بیش از سایر حوزه‌ها، گریبان مصرف‌ کنندگان را گرفته تا لقمه نانی چرب ‌تر از ناچاری مصرف ‌کنندگان به ‌دست آورند.

 در این رابطه بررسی‌ها نشان می‌دهد هم ‌اکنون در بازار گوشت‌ قرمز قیمت‌ها با رشد بی‌سابقه‌ای همراه شده به ‌گونه‌ای که در برخی از محصولات گوشتی قیمت‌ها از هر کیلو 330 هزارتومان نیز عبور کرده است. در این میان برخی از تشکل‌ها صادرات دام زنده را دلیل کمبود و گرانی اعلام کرده و برخی دیگر معتقدند مافیای بازار با احتکار دام و مهندسی عرضه، بازار را به تنش رسانده‌اند. البته دیوار حاشا در این زنجیره خیلی بلند است چرا که عده‌ای از متولیان تشکلی، اساسا گرانی را تکذیب کرده و اعداد و ارقام اعلام شده از سوی رسانه‌ها را شایعه ‌سازی مافیای واردات دانسته که قصد دارند با ایجاد گرانی کاذب زمینه رشد واردات گوشت را فراهم آورند.

اما تمامی این ادعاها و بازار داغ اظهارات عجیب و غریب چیزی جز فرار روبه جلو نبوده و مافیای بازار کسی جز شرکت‌های بزرگ و صاحبان سرمایه‌ای نبوده که با در اختیارداشتن کل زنجیره تولید تا مصرف و سهم بالایی که در تامین نیاز بازار دارند و برحسب اتفاق همین قدرت بالا آنها را به لیدرهای پیدا و پنهان تشکل‌ها مبدل کرده برای سفره مردم نسخه می‌پیچند و متاسفانه ضعف دولت در نظارت و کنترل زنجیره و نفوذ این گروه‌ها در لایه‌های قدرت باعث شده تا دولت و ستادهای تنظیم بازار همواره یکقدم از آنها عقب باشند و طرح‌هایی که هراز چند گاهی از سوی مسئولان دولتی همچون درج قیمت تولیدکننده و یا خرید اینترنتی محصولات دولتی اجرا می‌شوند نیز پس از چند صباحی کارایی خود را از دست داده و به فراموشی سپرده شوند.

براساس این گزارش بررسی‌ها میدانی از سطح بازار نشان می‌دهد قیمت گوشت ‌قرمز طی هفته‌های گذشته روند افزایشی گرفته و هم‌ اکنون با عبور از مرز 330 هزارتومانی در برخی از محصولات به اوج خود رسیده است به ‌گونه‌ای که در بازار قیمت لاشه گوسفند بین ١۴٢ تا ١۴۶ تومان، شعب عمده ‌فروشی ١٣۶ هزارتومان، ران گوساله حدود ١٨٠ هزارتومان، سردست گوساله ١٧٠ هزارتومان، فیله ‌گوساله ٣٣٠ هزارتومان، راسته ‌گوساله ١٨٠ هزارتومان، ران گوسفند ١٨۴ هزارتومان، سردست گوسفند ١٨٠ هزارتومان، گردن گوسفند ١۴٢ هزارتومان و راسته مغز بی‌استخوان گوسفندی ٢٩٠ هزارتومان فروخته می‌شود.

این قیمت‌ها در حالی هم ‌اکنون در مغازه‌های سطح شهر با کمی تفاوت فروخته می‌شود که همزمان با اوج ‌گرفتن قیمت‌ها بازار تکذیب‌ها و بهانه ‌تراشی متولیان این حوزه داغ شده است به ‌گونه‌ای که عده‌ای زمزمه حذف ارزترجیحی از نهادهای خوراک دام را دلیل گرانی عنوان کرده و عده‌ای دیگر بهانه صادرات دام زنده را که از چند هفته قبل وزارت جهاد کشاورزی مجوز آن را صادر کرد عامل کمبود و گرانی گوشت‌ قرمز عنوان می‌کنند موضوعی که افشین دادرس مدیرعامل اتحادیه دام سبک معتقد است مازاد دام زنده به میزانی است که صادرات آن هیچ تاثیری بر تامین بازار ندارد. وی افزود: جمعیت دام در استان‌های آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی، کرمانشاه، ایلام و خوزستان و حتی در برخی از مناطق لرستان و همدان زیاد است. همچنین در مناطق مرکزی و شرقی کشور میزان آن به اندازه فصل است.

وی اضافه کرد: علت اصلی گرانی وجود دلالان و واسطه‌ها و مافیای گوشت است که به‌دنبال افزایش قیمت گوشت قرمز هستند تا بتوانند از شرایط ایجاد شده و حساسیت مسئولان نسبت به افزایش قیمت کالاهای اساسی سوءاستفاده کنند. به ‌گفته دادرس افزایش قیمت دام زنده به میزانی نبوده که تاثیر زیادی روی قیمت گوشت داشته باشد و افزایش قیمت گوشت بیشتر به ‌دلیل اقدامات دست‌ اندرکاران بازار است. وی ادامه داد: همین الان هم شرکت پشتیبانی امور دام در حال رایزنی برای واردات گوشت گوساله، گوشت گوسفندی و دام زنده است که واردات گوشت گوساله امکان‌پذیر است اما واردات گوشت گوسفندی و دام زنده توجیه اقتصادی ندارد. این فعال صنفی گفت: از مهرماه که مصوبه صادرات صادر شد میانگین قیمت دام زنده حدود ۵۵ هزارتومان بود و در حال حاضر به ۶٠ تا ۶١ هزارتومان رسیده که این اختلاف حدود ۵ هزارتومان بیشتر نیست اما قیمت گوشت‌قرمز از کیلویی ١٢٠ هزارتومان به ١۶٠ هزارتومان و حتی قیمت‌های بالاتر رسیده است. وی تصریح کرد: بهانه دیگری که ممکن است برخی افراد عنوان کنند بحث صادرات دام زنده است در حالی‌ که در چهار ماه گذشته میزان صادرات دام زنده آنقدر ناچیز بوده که نسبت به جمعیت دام زنده کشور اصلا به حساب نمی‌آید و علاوه بر این در مسیر صادرات کارشکنی‌های زیادی می‌شود و روند آن بسیار کند است بنابراین نمی‌تواند در افزایش قیمت گوشت موثر باشد.

البته این پایان ماجرا نبوده و در حالی‌که این تشکل دستکاری مافیای بازار که از آن به‌عنوان دست‌اندرکاران بازار نام می‌برد را عامل تنش و گرانی عنوان می‌کند اما رئیس شورای تامین دام اساسا افزایش قیمت‌ها و عبور از مرز 330 هزارتومانی را بازی رسانه‌ای و شایعه مافیای واردات می‌داند. منصور پوریان در این باره می‌گوید: اکنون بازار با مازاد دام سبک و سنگین مواجه است، بنابراین هیچ افزایش قیمتی در گوشت‌ قرمز منطقی نیست. هم ‌اکنون قیمت بره پرواری نقدی ۶۰ هزارتومان، غیرنقدی (چک دو تا سه هفته) ۶۴ هزارتومان، گوسفند و بزماده و میش پیر ۵۵ هزارتومان و گوساله کشتاری بین ۵۸ هزار تا ۶۰ هزارتومان است

وی تصریح کرد: بنابراین با توجه به نرخ دام زنده، قیمت هر کیلوگرم لاشه گوشت گوسفندی برای عمده ‌فروشی حدود ۱۲۲ هزارتومان و گوساله در عمده ‌فروشی ۱۰۸ هزارتومان است که در قصابی‌ها و مراکز خرده ‌فروشی نرخ تفکیکی هر قطعه گوشت گوسفندی باید نزدیک ۱۴۰ هزارتومان و گوساله ۱۳۵ هزارتومان باشد و بیش از این قیمت، اجحاف به مصرف‌کنندگان خواهد بود. پوریان افزود: هفته گذشته عده‌ای با دمیدن بر طبل افزایش قیمت کاذب گوشت‌ قرمز به ‌دنبال واردات گوشت و ممنوعیت صادرات بودند، درحالی ‌که با وجود عرضه بالای دام زنده، اکنون معادل ۲۷۰ هزارتن گوشت‌ قرمز منجمد در بازار وجود دارد که هنوز جذب نشده است.

وی حجم صادرات دام زنده مازاد کشور را پایین دانست و گفت: اکنون آنچه به‌عنوان صادرات دام زنده در کشور انجام می‌شود، حجم پایینی دارد و به ‌تازگی سازمان مرکزی تعاون روستایی متولی صادرات دام زنده شده تا جایی‌که مقرر شده ۵۰ هزار رأس گوسفند به قطر صادر شود. در بخش صادرات دام زنده دستگاه‌های دولتی همچون شرکت پشتیبانی اموردام و سازمان مرکزی تعاون روستایی خود رقیبی برای بخش خصوصی شده‌اند به نحوی که دام زنده صادراتی بخش خصوصی بعداز دو هفته تاییدیه‌ای دریافت نکرده است.

به‌هرحال در حالیکه تشکل‌ها و اتحادیه مرتبط همچنان سعی دارند تا بازار را آرام و بدون تنش نشان دهند و برخی دیگر انگشت‌اتهام را به ساده‌ترین راه‌ حل یعنی دلالان گرفته‌اند تا شاید از این منظر نیم‌نگاهی متوجه میزهای ریاست آنها در تشکل متبوع نباشد، اما با رشد قیمت گوشت ‌قرمز که از حداقل 160 هزارتومان تا 330 هزارتومان متغییر است این محصول علاوه بر آنکه از سبدغذایی اقشار ضعیف جامعه مدت‌هاست حذف شده اقشار متوسط جامعه نیز به‌ تدریج در حال حذف گوشت ‌قرمز و جایگزین‌کردن آن با سایر فرآوره‌های پروتئینی در سفره غذایی خود هستند که در آینده می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را بر سلامت جامعه تحمیل کند.

 

خبر های مهم
پربازدیدترین خبر ها

مشترک ماهنامه شوید

همینک تنها با چند کلیک عضو ماهنامه ناظر شوید.

تمامی حقوق این سایت متعلق به نشریه ماهانه اقتصادی ناظر می باشد .